Otvoreni sukob dijela pripadnika Teritorijalne vatrogasne jedinice Trebinje i Grada Trebinja, konkretno gradonačelnika Mirka Ćurića, traje već dugo, a epilog se još uvijek ne nazire. Štaviše, epilog će odrediti nadležni sudovi kroz niz radnih sporova od kojih su neki već završeni, neki su u toku, a neki će tek doći na red. Sve je počelo nezadovoljstvom vatrogasaca uslijed činjenice da se stavke Kolektivnog ugovora čiji je potpisnik Mirko Ćurić nisu ispoštovale i od tada kreće borba dijela vatrogasaca za svoja zakonom zagarantovana prava.
Nakon što je veći broj vatrogasaca iskazao nezadovoljstvo zbog nepoštovanja odredbi propisanih i garantovanim Kolektivnim ugovorom, gradonačelnik Ćurić kreće u sukob sa vatrogascima ne prezajući od prijetnji i ucjena, a sve sa ciljem da vatrogasci odustanu od svoje borbe. Dobar dio nezadovoljnih vatrogasaca je podlegao pritiscima i ucjenama, a oni koji nisu odustali, dobili su Rješenja o premještaju u novoformiranu Civilnu zaštitu.
U svim radnim sporovima Grad Trebinje zastupa Pravobranilaštvo Republike Srpske, a ono što privlači posebnu pažnju je činjenica da odbrana ni u jednom od dosadašnjih sporova nije iznijela niti jedan dokaz te da su osporavali mišljenje i stručnost vještaka iz ekonomske struke.
Obespravljene vatrogasce pravno zastupa advokat Din Tešić koji je za internet magazin ”Moja Hercegovina” u više navrata naglasio da će u toku postupka dokazati da Rješenja o premještaju nisu bila zakonita jer nije postojao pravni osnov za prebacivanje radnika u novosnovani Odsjek za civilnu zaštitu jer je Služba civilne zaštite već postojala pri Javnoj ustanovi Ekologija i bezbjednost, a i da nije, nije postojala saglasnost zaposlenih vatrogasaca za prebacivanje u novoformiranu Civilnu zaštitu. Naime, u sklopu JU Ekologija i bezbjednost funkcionise Služba za Civilnu zaštitu, koja je formirana u jesen 2017. godine nakon ukidanja Odsjeka za Civilnu zaštitu i popunjena njenim radnicima koji su pod pritiscima i prijetnjom otkazima pristali da potpišu saglasnost o prebacivanju u JU Ekologija i Bezbjednost. Ta Služba ima 27 zaposlenih radnika, koji obavljaju poslove Operativaca Civilne zaštite i Skupština Grada Trebinja im je prebacila sva ovlaštenja nekadašnjeg Odsjeka. Iz ovoga se vidi da je formiranje novog Odsjeka Civilne zaštite u stvari potpuno bespotrebno, kao i da mu je jedini cilj bio prijetnja neposlušnim vatrogascima, a vremenom možda i ostalim radnicima Gradske uprave.
Oštećeni vatrogasci neće odustati, a Ćaćić, Šušić, Soldo, Vukasović i Bokun poručuju da će kroz niz radnih sporova apsolutno dokazati da se u Gradskoj upravi Trebinje, na čelu sa gradonačelnikom Ćurićem, vrši sistematski obračun sa onim koji nisu podobni, tačnije onim koji neće i ne žele da ćute. Da li će se konačnim epilogom ovih sporova otvoriti Pandorina kutija iz koje će na svjetlo dana izaći način zapošljavanja u Gradskoj upravi, nepotizam, mobing i zloupotreba moći u borbi protiv neistomišljenika i onih koji potražuju svoja, zakonom garantovana, prava?!
Problemi počinju u julu ove godine kada trebinjski vatrogasci shvataju da im u obračunu plate nije ispoštovana stavka o povišici u iznosu od 15%, a koja stoji u kolektivnom ugovoru koji je potpisan u junu. Devetnaest pripadnika Teritorijalne vatrogasne jedinice Trebinje podnose prigovore na platu Mirku Ćuriću, gradonačelniku Trebinja. Tada kreću prijetnje i ucjene, nakon čega određeni broj vatrogasaca odustaje, a njih desetak do danas nije odustalo od ostvarivanja prava koja su im zakonom zagarantovana. Nakon što je primio prigovore, gradonačelnik Trebinja prijeti podnosiocima prijave da će biti premješteni na novo radno mjesto – u Civilnu zaštitu Trebinje, gdje će primati između 400 i 500 konvertibilnih maraka manje. Zdravko Kašiković, tadašnji komandir TVJ Trebinje pokreće disciplinski postupak protiv ”neposlušnih” vatrogasaca pod izgovorom da se nisu odazvali na sastanak za koji vatrogasci tvrde da nisu ni bili pozvani. Očito u sprezi sa gradonačelnikom Ćurićem i sa namjerom da se kazne, vatrogascima je poručeno da ukoliko ne prođu sistematski pregled nisu sposobni za obavljanje rizičnih poslova, a samim tim ne mogu ni dobiti 15% povišicu (što je zakonom predviđena minimalna povišica, a ona može da se kreće do maksimalnih 40% od osnovne plate). Vatrogasci smatraju da je u pitanju igra i klasična ucjena od strane Mirka Ćurića.
Do danas traje borba dijela vatrogasaca za ostvarivanje radničkih prava, a ni preporuka trojice ombudsmana za ljudska prava u BiH upućeno gradonačelniku Ćuriću nažalost nije imalo uticaja na prvog čovjeka grada na Trebišnjici. Na jedinom sporu koji je do sada završen, sud je potvrdio da su vatrogasci Radovan Crnogorac, Miodrag Ćaćić i Srđan Šušić oštećeni, a tuženom je naloženo da im isplati neisplaćene bonuse i snosi troškove parničnog postupka. Ranije su održana i dva pripremna ročišta po tužbi Slaviše Solda, a glavno ročište je zakazano za 16. oktobar, dok je prvo pripremno ročište po tužbi Miroslava Vukasovića zakazano za 24. oktobar. Oba ova slučaja će suditi sudija Jovana Mijatović.
Obespravljeni vatrogasci su nakon donošenja prvostepene presude pozvali gradonačelnika da podnese neopozivu ostavku.
Miodrag Ćaćić je trenutno u još jednom sporu čije je pripremno ročište održano prije nekoliko dana u Osnovnom sudu u Trebinju, ovoga puta sud će odlučivati o njegovom zahtjevu da se vrati na staro radno mjesto, nakon donošenja prvostepene presude rekao je za naš magazin da presuda dokazala da su sve vrijeme bili u pravu te pozvao gradonačelnika Ćurića da podnese ostavku i da se javno izvini oštećenim vatrogascima.
”Zadovoljan sam presudom, presuda je pozitivna za nas, tačnije, dobili smo spor sa gradonačelnikom Ćurićem vezano za povećanje plate od 15% koje smo tražili u startu i od te priče je sve počelo. Zbog te priče nas je gradonačelnik, da ne bi isplatio tih 15%, prebacio u druge službe Gradske uprave, u Civilnu zaštitu. Mislim da bi sada trebalo biti svima jasno da smo dobijanjem ove presude bili u pravu kada smo tražili svoja zakonom garantovana prava. Sad je do gradonačelnika da nam se izvini, da kaže javno da smo bili u pravu, mada sumnjam da će to uraditi. Čak mislim, da bi iz moralnih razloga trebao da podnese ostavku na mjesto gradonačelnika”, rekao je Ćaćić.
Mirko Ćurić je, podsjećamo, u više navrata vrijeđao ”pobunjene” vatrogasce nazivajući ih pijanicama i neradnicima, a svoju odluku da ne ispoštuje zakonske odredbe branio je argumentom da ”da načelnik Odjeljenja ne može imati manju platu od vatrogasca, što bi se dogodilo da se ispoštuju zakonske odredbe?!”.
”Ja kao gradonačelnik sam lično prisustvovao sastanku sa svim vatrogascima, nažalost u prethodnom periodu nije došlo do toga zato što su ljudi u alkoholisanom stanju, noć pred sastanak pozivali komandira Vatrogasne stanice, psovali mu i prijetili. (…) Imam kolege iz cijele Republike Srpske i jedan kolega me je nekio dan zvao, nije to problem Trebinja, to je problem svih lokalnih zajednica, kaže mi da jedan načelnik Odjeljenja ima platu 1400 maraka, a vatrogasac bi, kada bi se sve ispoštovalo, imao više?! Konkretno u ovom slučaj, načelnik ove jedne opštine je rekao da ne može da dozvoli i neće da dozvoli da njegov načelnik Odjeljenja ima 1400 KM, a vatrogasac 1500?! On kad bi sve to ispoštovao, tako bi bilo. Takvog sam stava i opredjeljenja i ja! Dok god imamo Dobrovoljna vatrogasna društva, Ekologiju i bezbjednost, koji u određenom trenutku obavljaju i teže poslove za 650 ili 700 maraka, da tražim razumijevanje, da pokušamo iznaći rješenje da se i njima poveća i da to, naravno, prati budžet Grada Trebinja. Ja vam pričam činjenice i pričam vam istinu!”, rekao je Mirko Ćurić na press konferenciji sjednice Skupštine Grada Trebinja koja je održana u decembru prošle godine.
Da gradonačelnik Ćurić ne govori činjenice i istinu potvrdio je za internet magazin ”Moja Hercegovina” Lazar Okiljević, predsjednik regionalnog odbora Sindikata opšte uprave rekavši da je slučaj trebinjskih vatrogasaca izolovan u odnosu na njihove kolege iz Iistočne Hercegovine, te da samo trebinjski vatrogasci i dalje ne dobijaju povišicu na platu zbog obavljanja rizičnih poslova. Prema našim saznanjima, problemi sa kojim se susreću trebinjski vatrogasci riješeni su i u ostatku Republike Srpske, sa izuzetkom Vlasenice gdje je, zbog sličnih zloupotreba službenog položaja, potpuno ukinuta Vatrogasna teritorijalna jedinica, nedavna tragedija u kojoj je jedna osoba stradala u požaru posljedica su ove odluke.
”Kolektivni ugovori potpisani su u Gacku i Nevesinju, kao i u Bileći gdje su postojali neki problemi koji su prevaziđeni, i ono što je potpisano tim ugovorom se potpuno poštuje u Teritorijalnim vatrogasnim jedinicama u ovim opštinama. Situacija u Trebinju je jasna kao dan, zakon se mora poštovati, ali tu su se pojavile neke političke relacije koje neću i ne želim da komentarišem”, rekao je Okiljević za naš magazin u decembru 2022. godine.
O tome je govorio i Miodrag Ćaćić, iznijevši identične informacije koje nam je dao Okiljević.
”Većina lokalnih zajednica u Republici Srpskoj je riješila ovaj problem, konkretno Nevesinje, Gacko i Bileća su to riješili, dakle cijela istočna Hercegovina, osim nas, Bileća trenutno ne prima plate, ali kada se to reguliše, svaka plata će biti isplaćena. Dakle, velika većina lokalnih zajednica u Republici Srpskoj je riješila ovaj problem na koji smo mi naišli, samo mali broj lokalnih zajednica to nije riješio i oni spinuju kao naš gradonačelnik koji je sam potpisao kolektivni ugovor i ne poštuje potpisano! Tog 17.11. kada je gradonačelnik donio poništenja Rješenja o premještaju na drugo radno mjesto, sastanak se održao ovdje u zgradi Gradske uprave, u 19:30, tada je on kao nudio neka rješenja problema, da se smijeni Kašiković, da se zaposli neki mehaničar, neke nebuloze, o svemu je pričao samo ne o onome šta mi tražimo, a to je da postupi po zakonu i obračuna nam na plate tih 15%, a to je minimum koji zakon predviđa, jer je zakon omogućio da povišica za obavljanje rizičnih poslova ide i do 30%”, rekao je Ćaćić u decembru 2022. godine.
Borba vatrogasaca koji nisu odustala traje do danas, a kako stvari stoje, ona će potrajati, ali vatrogasci su odlučnji u namjeri da stvari istjeraju na čistac i da dokažu da su obespravljeni i oštećeni. U više navrata su govorili da je Odsjek za civilnu zaštitu prvenstveno i osnovan zbog suočavanja i kažnjavanja vatrogasaca koji nisu odustali od borbe za svoja prava. Grad Trebinje je kao razlog za osnivanje Civilne zaštite pri GU Trebinje naveo da su postojale informacije o mogućim elementarnim nepogodoma, međutim, taj izvještaj nije objavljen, a nepogode se nisu dogodile. U stvari, nepogode po Gradsku upravu Trebinje i gradonačelnika Ćurića se jesu dogodile ukoliko se uzme da su ”nepogode” nezadovoljni vatrogasci koji nisu podlegli pritiscima. Treba naglasiti da se svi sporovi vode kao radni iako postoje elementi za krivično gonjenje. Takođe, ovdje se ne radi o običnim radnim sporovima već o borbi protiv kontinuitanog i sistemskog mobinga koji se prilagođava zakonskim okvirima.
Posljednje u nizu ročišta održalo se 27.9. tekuće godine, u radnom sporu koji je protiv Grada Trebinje pokrenuo Miodrag Ćaćić, a radi poništenje Rješenja o premještaju na drugo radno mjesto i isplati dijela umanjene plate. Sudija u ovom sporu koji se vodi pred Osnovnim sudom Trebinje je Milica Stanković Bojić. Ćaćića zastupa advokat Tešić, a Grad Trebinje zastupa Radinko Savić, pomoćnik Pravobranioca u Pravobranilaštvu Republike Srpske.
Na pripremnom ročištu punomoćnik tužene strane ostao je u cjelosti kod odgovora na tužbu, a punomoćnik tužioca predložio je da se na glavno ročište izvede niz dokaza i svjedoka.
Radinko Savić, punomoćnik tužene strane usprotivio se predloženim dokazima te predložio da sud izvrši uvid u Rješenje gradonačelnika Trebinja od 16.11.2022. godine te da se izvrši uvid u izjavu jednog od predloženih svjedoka.
Nakon izlaganja obje strane, sud je donio rješenje da se ročište za glavnu raspravu održi 10. i 13. novembra, sa početkom u 9 časova. U prvom terminu glavnog ročišta provešće se materijalni dokazi koje su predložileparnične strane i saslušaće se parnične stranke, dok će u drugom terminu glavnog ročišta biti saslušani svjedoci koji su predloženi od strane tužioca Ćaćića i njegovog zastupnika. Tada će se raspravljati i o osnovanosti tužbenog zahtjeva. Takođe, tokom glavnog pretresa pročitaće se materijalni spisi predloženi kao dokazni materijal od strane tužioca u ovom radnom sporu.
Jasno je da će ova pravna borba potrajati, a epilog bi mogao otvoriti Pandorinu kutiju iz koje će izaći nepotizam, zloupotreba položaja, sistemski mobing, obračun sa neistomišljenicima i onima koji traže svja zakonom garantovana prava. Borba obespravljenih trebinjskih vatrogasaca je upravo zbog toga još bitnija i veća jer poslije nje mnoge stvari više neće biti iste, ukoliko sudski epilog bude u korist vatrogasaca, čime bi se nesumnjivo potvrdilo da je gradonačelnik Ćurić svjesno kršio zakon zloupotrebljavajući položaj i moć koju mu isti daje. Imajući u vidu da je sud na jednom od sporova već utvrdio da je Mirko Ćurić svojim odlukama oštetio vatrogasce, te da su tri ombudsmana poslala Ćuriću preporuku o vraćanju vatriogasaca na prvobitno radno mjesto, to su već ozbiljne indicije, ne želeći prejudicirati, da se sve vrijeme zaista i radi o svojevrsnom mobingu i nedopustivim radnjama u odnosu prema radnicima, u ovom slučaju vatrogascima. Ostaje pitanje i da li će i na koji način gradonačelnik Ćurić snositi odgovornost ukoliko Grad Trebinje izgubi sve radne sporove čime bi se nesumnjivo dokazalo da je prvi čovjek Trebinja sistematski kršio zakon i njegove odredbe…
Igor Svrdlin