Početna  /  Želimir Nešković za MH: PSS mora povući potez ako želimo jedinstvenu kolonu
Izdvajamo Teme i komentari

Želimir Nešković za MH: PSS mora povući potez ako želimo jedinstvenu kolonu

Želimir Nešković

Srpska demokratska stranka je na posljednjoj sjednici Glavnog odbora, koja je održana prije više od 15 dana, dala ponudu Pokretu Sigurna Srpska kao najvećem opozicionom partneru da delegiraju kandidata za srpskog člana Predsjedništva BiH i da preispitaju mogućnosti postizbornog koaliranja ako dobiju premijera.

Ovo u razgovoru za MojuHercegovinu kaže potpredsjednik SDS-a i delegat ove stranke u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Želimir Nešković koji je ujedno i jedan od nekolicine članova Predsjedništva stranke koji je odbio prijedlog o stapanju SDS-a sa Pokretom Sigurna Srpska Draška Stanivukovića.

Kako će se završiti i kako bi trebalo da se završi saga sa izborom kandidata za inokosne funkcije?

Sve ranije odluke potvrđuju da je Branko Blanuša naš kandidat za predsjednika Republike Srpske. Nudimo ga cijelom opozicionom bloku. Koliko sam shvatio – on je prihvatljiv svima. Samo još PSS treba da odgovori da li se slaže s tim. Prošlo je više od 15 dana od kada je ta ponuda otišla PSS-u, ali i drugim opozicionim strankama.

Postoji želja za zajedničkim djelovanjem. Činilo se da nas je bilo veoma teško organizovati i okupiti, ali izgleda da su se svi malo primirili i da postoji prostor za kompromis. Potrebno je da PSS logično razmotri našu ponudu i da zaista izađemo na izbore u jednoj koloni. Taj izlazak mora biti iskren, jer ćemo samo tako oboriti ovu nakaradnu vlast.

Kako onda komentarišete Blanušin prijedlog sa sjednice Predsjedništva SDS-a o fuziji sa PSS-om i insistiranje na Stanivukoviću kao kandidatu?

Takvu odluku je donijelo Predsjedništvo stranke. Bio sam protiv toga sa još dvojicom kolega. Predsjedništvo je tako odlučilo. U skladu s tim, Blanuša je tu odluku dao na razmatranje. Glavni odbor je tu odluku odbio velikom većinom.

Treba li SDS-u uopšte „fuzija“ sa PSS-om?

Da se to pitanje poteglo prošle godine prije opštih izbora – mogli smo razgovarati o tome. Da smo o tome razgovarali proljetos – možda bi to i imalo smisla i možda bi dobilo ozbiljan zamajac. Brojni odbori širom Republike Srpske smatraju da SDS ima svoje članstvo i svoju strukturu. Nisam siguran da bi se i ranije obezbijedila podrška da se SDS spoji sa tadašnjim PDP-om.

U ovom momentu definitivno nije bilo logično da se to uradi, niti se to moglo tehnički sprovesti. Imam osjećaj da je to više bila želja PSS-a i jednog manjeg broja ljudi iz rukovodstva Srpske demokratske stranke. Ta pitanja ostaju za period poslije izbora. Nisam siguran da postoji većina u Srpskoj demokratskoj stranci koja bi to prihvatila.

Kako komentarišite trenutno stanje u SDS-u? Da li je ono dobro, zadovoljavajuće ili loše?

Posljednjih dana se bavim terenom. Obilazim gradske i opštinske organizacije, čak i mjesne odbore i to ne samo u mojoj izbornoj jedinici, nego i šire. Naša namjera je da podignemo nivo aktivnosti u našim odborima, odnosno u širom Republike Srpske. Stanje je takvo kako jeste. Možda je u jednom momentu članstvo SDS-a bilo zbunjeno potezima rukovodstva stranke. Ali to se sada polako kristališe.

Određene neusklađenosti u Srpskoj demokratskoj stranci koje postoje još iz nekog ranijeg vremena ostavljaju se po strani kada se formiraju liste. U tom momentu svi „guramo“ u interesu stranke. Mi nemamo prostora sada da se bavimo unutarstranačkim pitanjima. Logično je da svi „pucamo“ na isti koš.

Imate li utisak da Branko Blanuša možda ne želi kandidaturu za predsjednika Srpske?

To je pitanje za njega. Mislim da on želi kandidaturu. Sama odluka Glavnog odbora SDS-a još ga je više učvrstila u tom stavu.

Ima li SDS trenutno jednu glavu ili više glava koje vode stranku?

Mislim da ima jednu glavu. SDS je demokratska stranka u kojoj se uvijek smjelo sve kazati i u kojoj se uvijek moglo iznijeti mišljenje. Zato se u SDS-u često dešavaju određeni lomovi, zato postoje različita razmišljanja i različite opcije. SDS-u je to svojstveno unazad možda i trideset godina.

Puno se govori o uticaju Beograda na opoziciju. Koliko je taj uticaj realan?

O tome se govorilo i prije četiri godine. Ne znam u kom kapacitetu postoji taj uticaj. Ja nemam takva iskustva. Ne znam da li neki drugi ljudi u okviru moje stranke imaju neki vid saradnje sa Beogradom. Znam da predstavnici vlasti i vjerovatno određeni predstavnici opozicije imaju takav vid saradnje.

Da li će biti teško postići opoziciono jedinstvo s obzirom na to da je Nebojša Vukanović u ratu maltene sa svima?

Mislim da postoji jedna dobra mogućnost, ali sve je sada na PSS-u. Ako želimo iskreno ići u tom pravcu, onda PSS mora povući određene poteze koji moraju pokazati bliskost sa rukovodstvom i članovima SDS-a. Moraju imati takav odgovor na našu ponudu koji bi zaista mogao da obezbijedi jedno jedinstvo. Naravno da uvijek postoji strah i bojazan sa svih strana. Uvijek postoji strah da li će neko nekoga ispoštovati. Toga je bilo i u prethodnim ciklusima. Zaista ne vidim pobjedu ako ne budemo išli u jednoj koloni.

Kakva će biti sudbina opozicije ako na izbore ipak izađe u dvije kolone?

Šansa za pobjedu uvijek postoji, ali naravno da su bolje šanse ako idemo u jednoj koloni. Sva istraživanja koja dolaze do mene govore o tome da kandidati za inokosne funkcije zajedno premašuju kandidate koji dolaze ispred SNDS-a. Zato i smatram da PSS mora povući potez koji može obezbijediti jednu kolonu. Tu, naravno, računam i Nebojšu Vukanovića koji može da obezbijedi respektabilan broj glasova.

Kakvu kampanju očekujete?

Očekujem tešku kampanju. SNSD će iskoristiti i već koristi sve ozbiljne resurse na terenu. Sve javne ustanove i preduzeća u opštinama i gradovima i gdje imaju i gdje nemaju vlast stavljena su im na raspolaganje. Možete samo misliti kako će to izgledati u avgustu i u septembru. Oni i pod navodnim i bez navodnih znaka svakodnevno kupuju ljude. Vrhunac takvih aktivnosti je pred nama. Ne očekujem preveliki broj zapošljavanja, jer su javne ustanove i preduzeća naprosto popunjeni od vrha do dna. Zato će nuditi novac i to ozbiljan novac na terenu, baš kao što su to radili uoči prijevremenih izbora za predsjednika Srpske.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je nedavno rebalans budžeta za ovu godinu koji je veći za malo više od milijardu maraka. Da li će većina tog iznosa iz rebalansa zapravo biti zloupotrijebljeno tokom predizborne kampanje?

Naravno. To se već koristi na taj način. Sa većinom sindikata Vlada Srpske vodi pregovore o povećanju plata i penzija. Na ovakvoj inflaciji je logično da ljudi koji su zaposleni u svim sektorima traže povećanje plata, ali je interesantno da se to dešava baš sada, tri mjeseca prije izbora. Gradski i opštinski odbori će određivati u kojim sredinama trebaju da se rade određeni infrastrukturni projekti. Sve je to kupovina glasova. Najveći dio tog novca će otići za „popunjavanje“ određenih grupa, za povećanje plata zaposlenih u javnom sektoru i za „isisavanje“ kroz javna prema privatnim preduzećima. Taj novac će biti iskorišćen na terenu za kupovinu glasova.

Vjerujete li da je uvođenje novih izbornih tehnologija dovoljno da bi se spriječila izborne krađe ili je neophodan i žestok rad opozicija na teren?

Uvođenje novih tehnologija je jedan od stubova na kojima treba da budu zasnovani pošteni izbori, ali to nisu svi stubovi. Skeneri neće potpuno zaustaviti izbornu krađu. Onemogućiće krađe identiteta, doiksavanje, doglasavanje, ubacivanje glasačkih listića u kutije, ali neće u potpunosti spriječiti izbornu krađu. Na taj se način ne može spriječiti kupovina glasova.

Najveću demonstraciju kupovine glasova imali smo priliku da vidimo na ponovljenim izborima za predsjednika Republike Srpske. Na svim izborima to možemo da vidimo. Sada očekujem kulminaciju takvog djelovanja. Protiv toga se ne može boriti opozicija. Protiv toga se može boriti samo jedan normalan pravni sistem, ali takav sistem ne postoji u Republici Srpskoj. Nama ostaju aktivnosti na terenu i razgovor sa građanima.

Srpska demokratska stranka nema aktivan račun u banci. Imamo sankcije američkog OFAC-a. Postoji mnogo otežavajućih okolnosti koje smetaju Srpskoj demokratskoj stranci da na miran i normalan način sprovodi izborni proces. Skeneri su svakako dobrodošli.

Savjet ministara završava svoj mandat bez imenovanja ministra bezbjednosti iz reda srpskog naroda. Ko je kriv za to i može li to da se promijeni do izbora?

Moram reći da je ovaj saziv Savjeta ministara veoma loše radio. Radio je usporeno i sa mnogo blokada. Savjet ministara učinio je mnogo manje u odnosu na prethodne sazive tog istog Savjeta ministara. Nije bilo dovoljnih aktivnosti. Mi praktično stojimo u mjestu kada je u pitanju naš put ka Evropskoj uniji.

Savjet ministara je mogao mnogo više da uradi za građane i Republike Srpske i BiH. Zakone koji se odnose na ulazak u EU trebalo je davno riješiti, a ne ostavljati ih za neki period dok se formira novi Savjet ministar. Da ne pričam o regulatoru električne energije koji otežava funkcionalno stanje privrednih subjekata. U Domu naroda je na čekanju 150 zakona. Očekujem da će Dragan Čović na sljedećoj sjednici ponuditi veliki broj tačaka i da će nakon toga slavodobitno pokazati kako je on odgovoran za deblokadu Doma naroda.

0 Shares
Copy link
Powered by Social Snap