Početna  /  Jesenjom deratizacijom koju je naredio Grad Trebinje učinjeno niz prekršaja propisa, ugroženi bezbjednost i zdravlje – Kako se opasni otrov našao u Trebišnjici čime je učinjena dugotrajna šteta? (FOTO/VIDEO)
Izdvajamo Trebinje

Jesenjom deratizacijom koju je naredio Grad Trebinje učinjeno niz prekršaja propisa, ugroženi bezbjednost i zdravlje – Kako se opasni otrov našao u Trebišnjici čime je učinjena dugotrajna šteta? (FOTO/VIDEO)

Građani Trebinja su danas u popodnevnim časovima na šetalištu ispod mosta Iva Andrića na više lokacija uočili prisustvo plavih kockica. Najvjerovatnije se radi o parafinskim rodenticidima iliti otrovom za glodare u čvrstom stanju, sudeći po boji i obliku, te informacija do kojih smo došli, a ovakvim načinom postavljanja ovog otrova ugrožena su i djeca, kao i životinje i biljke. U prvi mah nije bilo jasno da li se radi o zvaničnoj deratizaciji koju sprovodi Grad Trebinje, upravo zbog niza prekršaja propisa, ali kasnije smo došli u posjed Naredbe koja potvrđuje da se radi o deratizaciji koju je potpisao Mirko Ćurić, gradonačelnik Trebinja. Pravilnik o načinu obavljanja dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite propisuje označavanje mjesta na kojima su postavljena hemijska i druga sredstva, a izlažu se u predviđenim kutijama ili hranilištima. Očito je da se radi o kršenju ovog Pravilnika jer se u istom navodi i da se rodenticidi raspoređuju na mjesta nedostupna za sve neciljne vrste, domaće i ostale životinje, ljude i posebno djecu, što u ovom slučaju nije učinjeno. Nema sumnje da je već učinjena ogromna ekološka šteta, a nepropisnim postavljanjem opasne otrovne tvari ugroženo je zdravlje i bezbjednost ne samo životinja, već i ljudi, a posebno djece. Apelujemo na građane Trebinja da budu oprezni i ukoliko uoče nepropisno postavljen otrov o tome obavijeste nadležne organe.

Danica Đikov je danas u popodnevnim časovima, šetajući svog psa obalom Trebišnjice, uočila da je njen pas uzeo u usta plavu kockicu. Poučena dosadašnjim iskustvom trovanja pasa (ne)dozvoljenim sredstvima poput pužomora, mišomora i kreozana, odmah je pozvala veterinara i postupila po uputstvima. Nakon toga, vratila se na lice mjesta i pozvala nas. Po dolasku na lice mjesta uočili smo prisustvo velikog broja djece i vlasnika pasa koji su prolazili šetalištem. Danica Đikov je pozvala policiju da izvrši uviđaj i da podnese prijavu protiv NN lica. Pripadnici Centra javne bezbjednosti nisu izašli na uviđaj ali su o svemu obavijestili Civilnu zaštitu. Bili smo svjedoci da CJB Trebinje nije poslao svoje službenike na uviđaj, kao i daje dežurni službenik uporno insistirao da za tim nema potrebe, kao ni za podnošenjem prijave. Ubrzo nakon poziva, na lice mjesta došao je jedan službenik Civilne zaštite koji je uklonio otrov sa pristupačnih dijelova. Da stvar bude gora, nemali broj parafinskih kockica rodenticida uočen je i u samoj Trebišnjici čime je zasigurno učinjena nepovratna šteta.

Otrov se našao i na samom šetalištu kojim dnevno prođe na stotine djece i kućnih ljubimaca

 

Danica Đikov je od ranije poznata kao borac za zaštitu i dobrobit životinja i ranije je u više navrata ukazivala na trovanje pasa i mačaka na javnim površinama u našem gradu. Za naš magazin govorila je o opasnostima koje mogu uzrokovati situacije poput današnje, kao i o ranijim slučajevima trovanja životinja u Trebinju, kada su nerijetko psi i mačke trovani supstancama koje su zabranjene za proizvodnju i upotrebu više od 15 godina poput Kreozana od kojih je otrovano sa smrtnim ishodom više desetina napuštenih pasa te nekoliko vlasničkih.

”Šetajući svog psa obalom Trebišnjice uočila sam da se pas zaletio i zgrabio plavu kockicu koja je bila u travi. Istog trenutka sam izvadila kockicu iz usta, a poučena ranijim iskustvom, sigurna sam da je u pitanju otrov za glodare. Potom sam nazvala veterinara, poslala fotografiju i zatražila stručno mišljenje i savjet za prvu pomoć. Od veterinara dobijam potvrdu da je najvjerovatnije u pitanju antikoagulans, otrov za pacove, te preporuku da psu odmah dam vitamin K i aktivni ugalj koji uvijek imam kući, obzirom na broj pasa o kojima vodim brigu.” – rekla je Danica Đikov za MH.

Nakon prvog poziva policiji, kaže Danica, dežurni službenik je rekao da će poslati kolege.

”Pet minuta nakon poziva dobila sam poziv od istog službenika koji me obavještava da će na lice mjesta izaći pripadnici Civilne zaštite. Na moje pitanje da li će izaći službenici Centra javne bezbjednosti po mom pozivu kojima bih dala izjavu, dobijam odgovor da za tim nema potrebe. Na moje insistiranje da dođem u stanicu policije i podnesem prijavu protiv NN lica, dobijam odgovor da je on zaprimio prijavu i da ću biti pozvana ukoliko bude potrebno da dam izjavu. Nedugo potom službenim vozilom dolazi službenik Civilne zaštite koji je došao da ukloni otrov. Na moje pitanje po čijem pozivu ili naredbi je došao, dobijam informaciju da ga je pozvao Stevan Bekan, direktor JU ”Ekologija i bezbjednost” Trebinje. Službenik je pokupio dio otrovnih kockica koje su se nalazile na dostupnim površinama, a dio sam pokupila kako bih iste dostavila uz prijave koje sutra namjeravam podnijeti veterinarskoj inspekciji, komunalnoj inspekciji i CJB Trebinje. Po pozivu mog sina kojeg sam ranije obavijestila o događaju, dobijam informaciju da je sa svojim drugovima uočio veliki broj istih kockica i na drugoj obali Trebišnjice, na lokaciji Rastoci. Uzimajući u obzir količinu postavljenog otrova koji je lako dostupan kako djeci, tako i životinjama, kao i činjenicu da se isti van svih propisa našao i u samoj Trebišnjici, smatram da je u interesu javnosti da se nadležni što prije oglase po ovom pitanju, konkretno koja vrsta mamaca je u pitanju, po kom protokolu su se isti postavili i ko je odgovoran za postavljanje istih?” – rekla je Đikov za naš magazin.

Ona je govorila i o prethodnim slučajevima u kojima su, u više navrata, otrovani psi na raznim lokacijama pa čak i u centru grada. Kaže da se u tom slučaju radilo o otrovu Kreozan koji je zabranjen za proizvodnju i upotrebu više od 15 godina.

”Kada govorimo o Kreozanu čije je dejstvo smrtonosno u 95% slučajeva, a zabranjen je za proizvodnju i upotrebu, jasno je da određeni broj nepoznatih lica posjeduje određenu zalihu ove opasne supstance. Kreozan je u više navrata postavljan i na popularnim trebinjskim lokacijama koje su poznate kao igrališta za djecu čime je ugroženo zdravlje i bezbjednost naše djece. Od ovog otrova u Trebinju je u proteklom periodu smrtno stradalo i više vlasničkih pasa. Po mojim saznanjima nikada nije pronađen niti sankcionisan nijedan trovač.” – kaže Danica Đikov.

Svega nekoliko metara od lokacije na kojoj smo uočili ovaj otrov, a takođe se radi o obali Trebišnjice na šetalištu ispod mosta Iva Andrića, postavljen je znak koji ukazuje na prisustvo nadzornih kamera, pa će nadležni moći pronaći onoga ko je isti postavio na nepropisan način i pri tome ugrozio zdravlje i bezbjednost životinja ali i građana Trebinja, posebno djece.

Svega nekoliko metara od jedne od lokacija na kojoj je uočen otrov stoji upozorenje da je lokacija pod video nadzorom pa se lako može otkriti ko je nepropisno postavio opasni otrov na dohvat djece i životinja

Najvjerovatnije se, sudeći po boji i obliku, kao i namjeni, radi o proizvodu koji se na našim prostorima prodaje pod nazivom ”Brodisan blue”. Tragom informacija vezanih za ovaj proizvod, došli smo u posjed Sigurnosno-tehničkog lista u kojem se navode specifikacije proizvoda. Između ostalog, navodi se da se radi o vrlo opasnom otrovu čijim udisanjem već može doći do ozbiljnih posljedica, kako kod životinja, tako i kod ljudi. Takođe, navodi se da je vrlo otrovan za vodeni okoliš, te da je učinjena šteta dugotrajna.

Za naš magazin cijeli slučaj je prokomentarisao i Eduard Ot koji je šetajući sa kćerkom uočio veliki broj čudnih kockica uz obalu Trebišnjice, kao i u samoj rijeci te ukazao na prisustvo većeg broja djece na licu mjesta.

Djeca se igraju u neposrednoj blizini postavljenog otrova čiji je i udisaj opasan po zdravlje

”Danas sam u šetnji sa svojom kćerkom na šetalištu uz Trebišnjicu naišao sam na neke čudne kocke kojih je bilo dužinom cijelog šetališta. Na kraju se ispostavilo da se radi o jednoj vrsti otrova za glodare. Čekamo nadležne da saopšte ko postavlja ovaj otrov na lokacije dostupne svima, a naročito djeci. Na licu mjesta smo uočili i veći broj djece, obavijestili smo ih o prisustvu kockica, vjerovatno je da se radi o otrovu, a na pitanje ko bi se sve od njih zaletio da istu uzme, ukoliko ne bi znao da se radi o otrovu, većina njih je rekla da bi im bilo interesantno pogledati o čemu se radi. Preko 20 vlasnika pasa smo vidjeli na šetalištu i upozorili ih, dakle pozivamo da se neko izjasni o nepropisno postavljenom otrovu koji je itekako opasan.” – rekao je Eduard Ot za MH.

Detaljnom pretragom sadržaja dostupnog na internetu, došli smo do zaključka da se, sudeći po boji, obliku ali i namjeni, radi o proizvodu koji se na našim prostorima prodaje pod nazivom ”Brodisan blue”, a radi se o parafinskim kockama koje za naše tržište proizvodi beogradska firma Ekosan. Ne tvrdimo da se radi o tom proizvođaču, ali nesumnjivo se radi o proizvodu identičnog sadržaja, forme i namjene.

Daljom pretragom sadržaja dostupnog na internetu došli smo do Sigurnosno-tehničkog lista ovog proizvoda za upotrebu na teritoriji Hrvastke, a u specifikacijama ovog otrova navedeno je da se radi o opasnom otrovu koji može prouzrokovati ozbiljne posljedice ukoliko se nepravilno upotrijebi.

U Odjeljku 2 – Identifikacija opasnosti, navedene su oznake H332 (štetno za udisanje), H312 (štetno u dodiru sa kožom) i H302 (štetno ako se proguta). Ova klasifikacija, navodi se u ovom dokumentu, odgovara aktuelnim propisima Evropske unije.

Navodi se i znak upozorenja koji je neophodno istaći na lokacijama na koje je postavljen ovaj otrov. Takođe se ističe da ”Brodisan blue” treba čuvati van domašaja djece kao i to da je kod postavljanja istog obavezna zaštitna oprema (rukavice, zaštitno odijelo, zaštita za oči i zaštita za lice).

Ovaj proizvod sadrži i oznake H400, H410 i H412 što redom ukazuje na to da je ovo sredstvo vrlo otrovno za vodeni okoliš, vrlo otrovan za vodeni okoliš sa dugotrajnim učincima te štetno za vodeni okoliš sa dugotrajnim učincima.

Prisustvom ovog otrova u samoj rijeci Trebišnjici, na više lokacija, pričinjena je nemjerljiva šteta za životinjski i eko sistem, a neposredno i po čovjeka, a posebno imajući u vidu da se sistem navodnjavanja vrši direktno iz Trebišnjice.

Uvidom u Pravilnik o načinu obavljanja dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske jasno je da je ovakvim izlaganjem rodenticida isti grubo prekršen čime su nesumnjivo ugroženi bezbjednost i zdravlje, a po svemu sudeći učinjeno je i krivično djelo izazivanja opšte opasnosti.

 

 

U tački 2 Člana 26 ovog Pravilnika navodi se da se rodenticidi izlažu na zaklonjenim mjestima, u predviđenim kutijama ili hranilištima, što nije slučaj sa otrovom koji je danas uočen u Trebinju. Takođe se navodi da otrov mora biti nedostupan za sve neciljne vrste, domaće i ostale životinje, ljude i posebno djecu. Još jedno kršenje ovog Pravilnika urađeno je jer sredstvo nije vezano žicom, kao što nalaže tačka 4 Člana 26.

U tački 5 Člana 27 ovog Pravilnika objavljenog od strane Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, navodi se da se deratizacijske kutije i hranilišta označavaju na način naveden u Prilogu 2, a uvidom u navedeni Prilog dolazi se do zaključka da se nije ispoštovala ova tačka spomenutog Člana.

Sudeći po svemu što smo danas dolaskom na lice mjesta otkrili i uočili, kao i po informacijama do kojih smo naknadno došli, a tiču se dejstva i opasnosti ovog otrova, učinjeno je niz ozbiljnih prekršaja koji su ugrozili veliki broj građana Trebinja. U toku dana saznajemo da je na sajtu Javne ustanove ”Ekologija i bezbjednost” 7. decembra tekuće godine objavljena Odluka o naredbi o provođenju jesenje deratizacije.

”U cilju zaštite stanovništva od pojave i širenja zaraznih bolesti koje prenose glodari izdaje se Naredba o provođenju preventivne jesenje deratizacije na području Grada Trebinja.” – navodi se u tekstu objavljenom na sajtu JU ”Ekologija i bezbjednost”, a u prilogu se nalazi i Naredba.

U Naredbi objavljenoj 2. decembra, a koja je potpisana od strane Mirka Ćurića, gradonačelnika Trebinja, navodi se da se radi o sistematskoj deratizaciji na području Grada Trebinja, da će troškove iste snositi Grad Trebinje, da će deratizaciju izvršiti ”Dezinsekcija” DOO Bijeljina – Poslovna jedinica Trebinje. Ovaj dokument potvrđuje da je deratizaciju naredio gradonačelnik Trebinja, a sprovela trebinjska poslovna jedinica firme ”Dezinsekcija” iz Bijeljine, te odgovorne za štetu koja je danas nesumnjivo učinjena treba tražiti među njima. Pisaćemo nadležnim institucijama, kao i Republičkoj zdravstvenoj inspekciji koju ćemo obavijestiti o cijelom slučaju, a sva saznanja do kojih dođemo moći ćete pročitati na internet magazinu ”Moja Hercegovina”.

Prema posljednjim saznanjima do kojih smo došli uoči samog objavljivanja teksta, identičan otrov je na nepropisan način postavljen i u naseljima Ložiona i Pridvorci, na lokaciji novog šetališta, a u posjedu smo prepiske u kojoj jedna zabrinuta majka konstatuje da su se njena djeca danas igrala sa otrovom. I po do sada utvrđenim lokacijama sa ovim otrovom jasno je da se radi o nevjerovatnim količinama. Na društvenim mrežama se već mogu pročitati brojne poruke i komentari zabrinutih roditelja i vlasnika pasa, a brojne poruke ukazuju da je jesenja deratizacija koja je izvršena na nepropisan način izazvala ogroman revolt građana.

Igor Svrdlin

 

 

 

0 Shares
Copy link
Powered by Social Snap