Vlada Republike Srpske utvrdila je Nacrt zakona o neprofitnim organizacijama. Ministar pravde Srpske Miloš Bukejlović kazao je da će nacrt ovog zakona biti upućen u parlamentarnu proceduru po redovnoj proceduri, dok je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u nekoliko navrata isticao da će nacrt ovog zakona biti usvojen već na prvoj narednoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.
Ovim zakonom se, kazao je Bukejlović, uspostavlja registar subjekata koje pomažu organi, stranke, fizička i pravna lica iz druge države. Predviđaju se sankcije za NVO koje budu radile suprotno ovom zakonu i Ustavu, a najrigoroznija je zabrana rada koju će Ministarstvo tražiti od suda ako se utvrdi da utiču na štetu Republike Srpske. Predviđene su i novčane kazne do 5.000 KM.
„Postoje brojni primjeri iz svijeta u kojim su NVO koriš’ene protiv stabilnosti zemlje, posebno ako se osnivaju sa ciljem uticaja na političke prilike. Zakon ni u jednom segmentu suprotan Ustavu i zakonima RS i BiH. Sloboda udruživanja je zagarantovana, ali može biti i ograničena ako je to neophodno da bismo se zaštitili“, kazao je Bukejlović nakon sjednice Vlade RS.
Kazao je da se ovim zakonom zabranjuje uticaj i političko djelovanje, ali tvrdi da on ne uvodi političku cenzuru. Bukejlović je dodao da u ovom nacrtu nema značajnijih razlika u odnosu na prijedlog koji je prošle godine povučen sa sjednice Narodne skupštine RS.
„Agent stranog uticaja smo pokušali definisati u smislu neprofitne organizacije koje je usmjereno na ugrožavanje demokratije i raspirivanja netrpeljivosti. Taj termini nije nov, postoji u međunarodnom poretku SAD, Rusiji i Mađarskoj“, rekao je Bukejlović.
Novinar Vladimir Kovačević kaže za MojuHercegovinu kako je Bukejlović naveo da nacrt ovog zakon ima za cilj povećanje transparentnosti rada NVO sektora u Srpskoj. Međutim, Bukejlović ne može da odgovori na pitanje koje to organizacije rade netransparentno i u suprotnosti sa zakonima u Srpskoj.

„On kaže da se zakon donosi preventivno, a ne može da navede nijedan slučaj organizacije koja radi nezakonito. Bukejlović ne precizira ni ko će odlučivati i ko će ocjenjivati koje NVO šire strani uticaj. Da li će širenje stranog uticaja biti izvještavanje o korupciji? O uništavanju rijeka u Srpskoj“, pita Kovačević.
Jasno je, dodaje on, da vlast nacrt ovog zakona pokušava predstaviti kao nešto što ne guši prava i slobode, ali je isto tako jasno da se ovim želi onemogućiti rad NVO sektora koji upozorava na kriminal i razaranje Srpske i njenih institucija.
„Apsurdno je da gotovo sve institucije u Srpskoj koriste strane fondove i pare, pa i pravosudne. Bukejlović kaže da te institucije neće širiti strani uticaj ukoliko nastave da uzimaju pare, jer neće raditi protiv RS. Ponovo, ključno pitanje je ko će određivati šta je rad protiv Srpske i šta je širenje stranog uticaja. Jer jedni mogu, a drugi ne mogu da koriste fondove bez posljedica i etiketiranja. Sve je ovdje jasno, samo se svi pravimo neuki“, istakao je Kovačević.
Predsjednik Skupštine Udruženje „Umbrella“ Đorđe Vujatović kaže za naš portal kako vlast u Republici Srpskoj godinama uutvrđuju nebitne stvari, ali nikako da utvrdi ono što je bitno: gdje nestaje naš novac, ko je uništio „Šume Srpske“, zašto sami sebi prodajemo svoj ugalj i ko je ubio Davida Dragičevića.

„Žalosno je kada jedna država od svojih građana pravi neprijatelje. Kada bi se slovo tog zakona dosljedno provodilo, strani agenti bi bili sindikati, fudbalski klubovi i savezi i bilo koja organizacija koja je primila donaciju stranaca. Ali, naravno – strani agenti će biti samo oni koji kritikuju vlast, a vlast će sebe smatrati junacima koji se bore protiv stranih agenata“, rekao je Vujatović.
Priča o političkom djelovanju nevladinog sektora je, dodaje on, „nevjerovatno šuplja“, jer iza svega zapravo stoji namjera o gašenju svih kritičkih glasova. Vujatović ističe kako vlast u Srpskoj želi da uguši sve koji pričaju onako kako glavešinama ne odgovara.
„Ljudi koji pokušavaju da poprave ovo društvo sada će biti sankcionisani. I ne samo da će biti sankcionisani, nego će biti označeni kao strani agenti i neprijatelji Republike Srpske. A oni koji su je pokrali i ojadili do kosti biće proglašeni herojima. Pominjanje rigoroznih mjera pokazuje da se društvo ne kreće naprijed. Pravimo mračni srednji vijek. Cenzori i inkvizitori će gasiti svaki plamen istine u ovom društvu“, kazao je Vujatović.
Novinar Dragan Maksimović se nada da će i ovaj nacrt, baš kao i prethodni, biti povučen sa dnevnog reda kada dođe u formi prijedloga. Ono što je dozvoljenu Jupiteru, citira Maksimović mudre Latine, nikada nije dozvoljeno volu. U prevodu: ono što je dozvoljeno Trampu, nije dozvoljeno Dodiku, Viškoviću i Stevandiću.

„Račun je pogrešan, ali nije to prvi put. Niti je Dodik Donald, niti je Republika Srpska – SAD. Trampov okršaj sa USAID-om nije njegov nego Maskov, a gdje je Dodiku Mask? Ovo je samo sjajan izgovor za vlast. I to onu vlast koja je od stranaca povukla sedamdeset i sedam puta više para nego kompletan NVO u Srpskoj. Ako budu pošteni, prvo će sebe zatvoriti, ali u to se poštenje niko ne treba uzdati“, rekao je Maksimović.
Na konferenciji za novinare u Banjoj Luci, koja je održana 25. januara, Dodik je, između ostalog, rekao da „nova zvanična američka politika“ pokazuje da su institucije Republike Srpske prije dvije godine bile u pravu kada su predlagale ovaj zakon.
„Ovo što je uradio Tramp daje nama šansu da mi to dovedemo do kraja i vjerujem da će već na prvoj sjednici Narodne skupštine RS biti zakon o NVO. Ovo nam je pružilo priliku da bukvalno idemo sa zakonom koji najviše odgovara onome koji je u SAD, bez nekih olakšanja koje smo bili spremni da damo u prošlom prijedlogu“, rekao je Dodik.
On je dodao da će biti utvrđen status stranih agenata za sve one koji primaju novac stranih vlada da bi, kako je rekao, podrivali Republiku Srpsku. Dodik je naglasio da svako ko prima novac iz stranih izvora i vlada mora da bude registrovan.

„Već smo zatražili da nam dodatno dostave spiskove onih koji su u RS primali taj novac u prošlom vremenu da bi mogli da obratimo pažnju na njih. Nije tu riječ o progonu nego da se samo uvede red“, istakao je Dodik.
Savjetnik predsjednika Republike Srpske Marko Romić kazao je da je usvajanje zakona koji će regulisati rad nevladinih organizacija u Republici Srpskoj je neophodno, jer su pojedine radile protiv interesa Srpske, ali i da bi se zaštitio nevladin sektor čiji projekti su od interesa za društvenu zajednicu.
„Iako je riječ o nevladinim organizacijama, iako imaju projekte od velikog značaja za širu društvenu zajednicu, one moraju da budu u određenim zakonskim okvirima. Politika nove američke administracije u Vašingtonu pokušava da utvrdi koje su to nevladine organizacije uticale da budu finasirani određeni projekti suprotni američkim interesima. Osjećamo da su određene organizacije koje su djelovale i na prostoru Republike Srpske to činile ne samo kontra interesima Amerike, već i protiv institucija Srpske“, naveo je Romić.
Advokat Aleksandar Jokić smatra kako novi zakon ne može biti rigorozniji od prethodnog, jer je i prethodni bio isuviše rigorozan i nedorečen.

„Od označavanja svih publikacija kao publikacija agenata stranog uticaja, spiskova ovih organizacija, preko dvostrukog finansijskog izvještavanja, do zabrana bavljenja djelatnostima u vezi sa politikom i javnim interesom – sve to je već bilo u ranijem tekstu, uz mogućnost brisanja iz registra po odluci ministra, bez posebnog postupka. Jedino još da se propišu višemilionske novčane kazne, oduzimanje državljanstva i deportacije članova udruženja. To bi bilo rigoroznije“, kazao je Jokić.