Kakva je to jeres i povreda Ustava Srbije ako neko želi da čuva svoju naciju, upitao je predsednik Srbije Tomislav Nikolić.

On je ovako odgovorio na kritike posle svog govora na otvaranju Centra za matične ćelije u Kragujevcu.
Nikolić je, komentarišući kritike na svoju izjavu da bi u našoj zemlji trebalo da se rađaju deca sa srpskim genetskim materijalom i kodom, rekao da je srpska nacija u krizi, a da on samo želi da Srbija stvori uslove svojim građanima, među njima i Srbima, da produže vrstu.
“Da naši čukununučići genetski liče na nas, da, ako bi ustao neko od njihovih predaka, da ga prepozna kao svog. Inače, svašta može da se desi i na to upozoravaju stručnjaci…samo ćute da ne bi bili napadnuti”, rekao je Nikolić za Pink.
Upitan da li je razmišljao o ostavci, što su zatražili predstavnici opozicije nakon tog govora, Nikolić je rekao da svako ko misli da je on povredio Ustav ne treba da od njega traži ostavku, već da pokrene raspravu u skupštini, pa pred Ustavnim sudom.
“Ako su me građani birali na pet godina, ko sam ja da kažem da mi je dovoljno četiri godine. Nisam bolestan, nisam loše radio svoj posao”, rekao je Nikolić.
On je dodao i da smatra da je sramota da se predsednički mandat skraćuje.
Predsednik je, govoreći o natalitetu u Srbiji, rekao da niko neće da priča o problemu koji u Srbiji gori, a to je da pre 20 godina svaki 12. bračni par nije mogao da ima dete, dok je danas svaki šesti par u takvoj situaciji.
“Kad govorite o tako nečemu, onda uvek rizikujete da vas namerno pogrešno shvate i izvuku ono što niste mislili”, rekao je Nikolić.
On je rekao da nije mislio da bi, recimo, Mađari u banci matičnih ćelija u Srbiji morali da uzimaju genetski materijal od Srba, već da svako može da bira da li će da uzima genteski materijal od Mađara, Hrvata…
Nikolić je ocenio i da zaštitnik građana Saša Janković “kao da sedi na stolici sa iglom kad se pomene njegovo ime, te da skoči i pre nego što razmisli”.
On je dodao i da je srpska nacija u velikoj krizi, koja je ozbiljnija nego kad bi se ponovo desila poplava, jer poplava, kaže, bude i prođe a ovaj problem sistematski uništava narod.
24. april gotovo “fiksiran” datum izbora
Nikolić je izjavio da izgleda da je 24. april gotovo “fiksiran” datum izbora, te da je verovatnije raspuštanje skupštine, nego ostavka premijera.
Prema njegovim rečima, ostavka premijera kao “uvod” u izbore logična je kada je vlada loše radila, ili kada opozicija dokaže da su se stekli uslovi za vanredne izbore, a to, istakao je, nikako nije slučaj sa vladom premijera Aleksandra Vučića.
“Ovde je ideja da vlada proveri kod građana da li je uradila dovoljno i da li ima vremena da uradi sve ono što je obećala, a zbog toga se ne podnosi ostavka”, rekao je Nikolić u intervjuu za tv Pink i dodao da je zato prirodnije raspuštanje skupštine, kako bi se stekli formalni uslovi za raspisivanje vanrednih izbora.
Prema njegovim rečima, ako se kao izborni dan pominje kraj aprila, a o datumu će, precizirao je, odlučiti premijer Vučić, verovatno će raspisivanje izbora biti u martu.
On je rekao da je ubeđen da će i posle izbora SNS voditi vladu.
Nikolić je podsetio da ima zamrznuto članstvo u Srpskoj naprednoj stranci, iako više nije funkcioner, i u tom smislu naveo da mu nije svejedno kako će proteći izbori i da li će, nakon njih, Srbija ostati stabilna ili ne.
“Stabilnost je ono čime ćemo u Evropi u ovom trenutku da se pohvalimo. Građani znaju da ono što smo zajedno Aleksandar Vučić i ja obećali nije laž ni obmana iz magle. Neko je trebalo iskreno da počne da radi, da upozna građane sa situacijom u kojoj se zemlja nalazi, i to smo očekivali od hrabre vlade, da postavi Srbiju na put sa koga ne može tako lako da se skrene”, rekao je Nikolić.
On je ubeđen da takvih promena, koje bi ugrozile bezbednost , neće biti, kao i da će i posle izbora najjača stranka, SNS, voditi vladu.
“Ne očekujem nikakve promene koje bi Srbiju povukle u drugom pravcu, koje bi ugrozile njenu bezbednost i dovele do sukobljavanja, možda i na ulicama. Ne verujem u takav ishod”, rekao je Nikolić.
TANJUG




