Ognjen Milinković je u oktobru 2020. godine pobijedio na lokalnim izborima za načelnika Opštine Gacko Milana Radmilovića koji je ovu funkciju obavljao punih 20 godina ili 5 mandata. Ukupno 3.138 osvojenih glasova, naspram 2.536 glasa Milana Radmilovića bila su više nego dovoljna za pobjedu. Savez nezavisnih socijaldemokrata, čiji je kandidat bio mladi i visokocijenjeni ljekar Ognjen Milinković, pobjedu nad višedecenijskom vladavinom Srpske demokratske stranke u Gacku izvojevao je na krilima tvrdnji da će Gacko doslovno postati El Dorado i da će se ‘‘spajanjem‘‘ vlasti na lokalnom i republičkom nivou brojni projekti u ovoj istočnohercegovačkoj opštini biti realizovani u rekordnom roku. Na krilima takvih obećanja, a dijelom sigurno i zbog zasićenosti, Gačani su podržali Ognjena Milinkovića očekujući napredak u svakoj sferi. Tako se od početne euforije uzrokovane činjenicom da je Savez nezavisnih socijaldemokrata uspio ‘‘skinuti‘‘ sa vlasti posljednji bastion Srpske demokratske stranke i obećanjima kojima ćemo se detaljnije baviti u ovoj analizi, došlo do ogromne apatije, a da se Milinković nije snašao u fotelji načelnika potvrđuje i činjenica da, kako je njegov mandat odmicao, sve veći broj članova stranke kojoj i sam pripada aktuelni načelnik pokazuje nezadovoljstvo radom prvog čovjeka Gacka. To se u velikoj mjeri moglo osjetiti i u radu Skupštine Opštine Gacko, ali to bi mogao svakako biti predmet zasebnog teksta i teme. U ovoj analizi (ne)ispunjenih predizbornih obećanja fokus stavljamo isključivo na 15 tačaka koje je predstavio tadašnji kandidat, a danas odlazeći načelnik Gacka. Tih 15 tačaka objedinjenih u program koji je u vidu letaka dijeljen tokom predizborne kampanje za Izbore 2020. godine možemo posmatrati kao obećanja koja je Ognjen Milinković dao u nadi da će pridobiti izbornu volju građana. Podršku građana je dobio, a koliko je obećanja ispunio?
Kao što je iznad navedeno, fokus naše analize četvorogodišnjeg mandata Ognjena Milinkovića, aktuelnog načelnika Opštine Gacko, stavićemo na program kojim se SNSD-ov kandidat predstavio glasačima u Gacku, a koji je činio 15 tačaka koje možemo tretirati i kao obećanja. Dakle, taj program iz kampanje za Izbore 2020. biće u fokusu i analiza tih 15 tačaka ući će u naš grafikon koji će prikazati stepen (ne)ispunjenosti obećanja, ali ćemo se u nastavku teksta pozabaviti i ostalim obećanjima koja su dolazila od strane predsjednika Milorada Dodika, Vlade Republike Srpske i pojedinaca iz vladajuće strukture, poput obećanja o izgradnji drugog bloka Termoelektrane Gacko čiji je kamen temeljac postavljen davne 2007. godine, a završetak radova prvobitno bio predviđen za 2013. godinu. No, krenimo od programa kojim se Ognjen Milinković predstavio gatačkom glasačkom tijelu u kampanji za Izbore 2020. godine.
1. Svi građani će imati vodu do početka ljetne sezone, izgradiću kanalizacioni sistem.
Problem sa vodovodom i dalje postoji, štaviše, u ovom projektu ne da se nije krenulo naprijed već se otišlo i mnogo koraka unazad. Štaviše, od ovog projekta se gotovo pa odustalo, a zvaničnici Opštine Gacko, na čelu sa načelnikom Ognjenom Milinkovićem plasirali su u javnost priču kako projekat nije dobar. Sve to je dovelo do toga da se od euforičnog obećanja kako će dolaskom na vlast za nešto više od 6 mjeseci potpuno riješiti problem vodosnabdijevanja, došlo do sudskih sporova i dubioze u koju bi Opština Gacko tek mogla da uđe.
Na ovu temu za internet magazin ‘‘Moja Hercegovina‘‘ govorio je Vukota Govedarica, narodni poslanik i šef poslaničkog kluba Srpske demokratske stranke u NSRS.
‘‘Prije svega, kada je u pitanju projekat vodosnabdijevanja, koji umjesto da je završen u 2024. čija otplata kredita teče u 2025. godini, došli smo u situaciju da danas nemamo vodovod, da sljedeće godine počinjemo otplaćivati kredit i s treće strane, ono što je najgore, da smo na sudu sa izvođačem zato što smo prekinuli radove. Kažem ‘‘smo‘‘ jer je lokalna vlast u Gacku uvjeravala građane prije Izbora da će za 6 mjeseci uraditi vodovod, a sa druge strane, nakon tih 6 mjeseci, počeli su da proizvode priču kako je to projekat koji nije dobar i čak angažovali odgovarajuće firme iz Banjaluke i Prnjavora da svojim studijama kako je to projekat koji nije kvalitetan. Na kraju, imamo štetu koja je trenutno na sudu, sa odštetnim zahtjevamo značajno preko milion KM. Ako se taj odštetni zahtjev bude morao platiti, Gacko zaista ulazi u jednu nezavidnu situaciju‘‘, kaže Govedarica za naš magazin.
Kako ni kanalizacioni sistem nije izgrađen, ovo predizborno obećanje smatramo neispunjenim.
2. Urediću grad u modernu i prijatnu sredinu.
Ovakvo obećanje je u samom startu nedefinisano i populističko. Gacko svakako nije preuređeno u modernu sredinu, a sam pojam ‘‘prijatne sredine‘‘ je subjektivni osjećaj i njega je teško ocjenjivati. Ipak, ako uzmemo u obzir da u protekle četiri godine u Gacku nije ništa značajno izmijenjeno niti je Gacko modernizovano u bilo kojem smislu, onda ovom predizbornom obećanju takođe dajemo epitet neispunjenog.
3. Izgradiću moderne saobraćajnice prema susjednim opštinama.
Ovo obećanje je problematično sa više aspekata. Prije svega, lokalna zajednica teško da može imati mogućnost izgradnje putne infrastrukture prema susjednim opštinama, a i da ima takve mogućnosti, to su ipak obaveze koje su zadatak, pa i nadležnost republičke vlasti. Za prethodne četiri godine putevi prema Foči i Nevesinju nisu ni sanirani, pa se može reći da su danas u lošijem stanju nego prije četiri godine. Ovo obećanje je u velikoj mjeri bilo neutemeljeno i nerealno i kao takvo teško da je moglo biti ispunjeno. Zbog toga, ali i zbog činjenice da se po ovom pitanju nije ništa ni iniciralo, a kamoli realizovalo, ovo obećanje tretiraćemo kao neispunjeno.
4. Otvoriti Gacko za saradnju sa investitorima, institucijama Republike Srpske i otvoriti radna mjesta za našu djecu.
Gacko danas nije otvoreno prema investitorima, niti je zahvaljujući aktuelnoj vlasti u prethodne četiri godine u Gacko ušao kapital. U julu 2021. godine počela je izgradnja Kort marketa u ovoj opštini, a market je zvanično otvoren u avgustu 2022. godine. Tom prilikom, Ognjen Milinković je otvaranje ovog marketa nazvao najvećom i najznačajnijom investicijom u novijoj istoriji Gacka pripisujući sebi zasluge za to. Ipak, istine radi, izgradnja marketa Kort načelno je dogovorena u mandatu Milana Radmilovića, a radovi jesu počeli u aktuelnom mandatu Ognjena Milinkovića. Ono što je takođe važno napomenuti kada je izgradnja ovog marketa u pitanju je to da su radovi znatno kasnili, pa je prvobitno rečeno da će radovi biti završeni u oktobru 2021. godine, a market je otvoren skoro godinu dana kasnije, tačnije u avgustu 2022. godine. Ovo obećanje zbog svega navedenog takođe ocjenjujemo neispunjenim.
5. Komus i Vodovod će imati posao koji će svim radnicima obezbijediti plate u nivou onih na termoelektrani, a građani će biti zadovoljni njihovom uslugom.
Izuzetno je optimistična, pa i hrabra izjava da će se plate radnika preduzeća Komus i Vodovod i radnika Termoelektrana Gacko izjednačiti. Termoelektrane Gacko su svojevrsni gigant i preduzeće zahvaljujući kojem egzistira cijelo Gacko i teško je bilo očekivati da će se plate zaposlenima u Vodovodu i Komunalnom preduzeću ‘‘Komus‘‘ bar približiti, a kamoli izjednačiti sa platama radnika RiTe Gacko. Stoga i ovu tačku Milinkovićevog predizbornog programa ocjenjujemo neispunjenom.
6. Sačuvaću radna mjesta za sve do sad zaposlene u opštinskoj administraciji i lokalnim ustanovama.
Nedugo po preuzimanju mandata od Milana Radmilovića, uručeni su otkazi za 38 radnika zaposlenih na određeno u opštinskoj administraciji što je Ognjen Milinković pravdao time da je veliki broj radnika zaposlen u izbornoj godini mimo zakona i procedura, a iz protivničkog tabora su ovaj čin nazvali klasičnim revanšizmom. Kako god bilo, Ognjen Milinković baš iz razloga koje je naveo za otkaze određenom broju radnika u opštinskoj administraciji, nije smio dati ovakvo obećanje. A kada ga je već dao, morao je naći način da ga ispuni, tačnije da sačuva radna mjesta za sve zaposlene u opštinskoj administraciji do njegovog dolaska na čelo Opštine Gacko. Kako to ipak nije uradio, nema druge nego da i ovom obećanju damo nedovoljnu ocjenu i označimo ga kao neispunjeno.
7. Uz pomoć institucija Republike Srpske, ličnih poznanstava i prijatelja, izgradiću nove pogone, otvoriti uslužne djelatnosti koji će zapošljavati mlade ljude.
Ovo obećanje je od svih 15 sa ovog spiska sigurno najambicioznije, pa i najpopulističkije. Pozivanje institucija Republike Srpske u pomoć očito je dalo rezultat u smislu dobijanja podrške na izborima, ali sve se nažalost završilo na tome. Do izgradnje novih pogona nije došlo, otvaranje uslužnih djelatnosti gotovo da i nije bilo, a pomoć institucija Republike Srpske je tek izostala. Prinuđeni smo da i ovom obećanju uprkos bajkolikosti kojim isto prosto odiše, damo negativnu ocjenu – neispunjeno.
8. Svi koji već imaju pokrenut biznis u našem gradu imaće pomoć Opštine da razviju svoje djelatnosti i ostvare dodatne prihode.
Ovdje je do određenih pomaka došlo pa lokalni proizvođači i nosioci malih biznisa dobijaju određenu pomoć i podsticaj od Opštine. Kako sve ovo nije sistemski riješeno i precizirano, mišljenja smo da je ovo obećanje djelimično ispunjeno.
9. Posebno ću raditi na razvijanju sela, stimulisaću poljoprivredu i stočarstvo, obezbijediti otkup proizvoda i stoke.
I ovdje su se desile određene promjene na bolje, a primjer za to bio bi povećanje novčanog iznosa za svaki primjerak gatačkog sivog govečeta, autohtone vrste gatačkog kraja. Takođe, urađeno je i nekoliko koraka u smislu zaštite ove autohtone vrste. Ovo može biti dobar primjer za nastavak podsticaja poljoprivrednika, ali kako stimulacija poljoprivrede i stočarstva generalno nije uređena sistemski u prethodne 4 godine, a nije ni obezbijeđen otkup proizvoda i stoke, tačnije nije učinjeno ništa što već ranije nije bilo regulisano, ovom obećanju dajemo mišljenje djelimično ispunjeno.
10. Seoski proizvođači će imati posebno odjeljenje u opštinskoj administraciji koje će se baviti samo njihovim potrebama.
Ovdje su stvari jasne, pa i proste. Najavljeno osnivanje posebnog Odjeljenja nikada se nije dogodilo. Znači – neispunjeno.
11. Sva sela će potpuno jednako imati izgrađene puteve.
Još jedno ambiciozno i prilično iracionalno obećanje. Rješavanje putne infrastrukture, pa makar ono bilo na mikro planu, nešto je što zahtijeva ozbiljnu pripremu, vrijeme i sistemski pristup. Putevi ka svim gatačkim selima apsolutno nisu izgrađeni, a i ono što se gradilo, gradilo se naspram političke moći i uticaja, rekao je za naš magazin Milan Nikčević, istoričar, aforističar i povjerenik liste Za pravdu i red u Gacku.
‘‘Sela nemaju podjednako izgrađene puteve. Čak se asfaltiralo manje nego što je to rađeno u mandatima Milinkovićevog prethodnika Milana Radmilovića, a i to što se radilo urađeno je spram političke moći, pa je tako urađen asfalt za selo Maksima Skoka ili dio puta za selo Siniše Mandića, zamjenika načelnika, a i ta dionica puta se pravila kako i kuda ‘‘paše‘‘ Mandiću‘‘, rekao je Nikčević komentarišući za naš magazin jedanaestu tačku Milinkovićevog programa iz 2020. godine.
Ovo obećanje takođe smatramo neispunjenim.
12. Biću na raspolaganju građanima u svako vrijeme i radiću vrijedno, uporno, sa radnim vremenom od 8 sati ujutru pa sve dok ne završim dnevne obaveze.
Svi relevantni podaci do kojih smo došli ukazuju na to da Milnković jeste u velikoj mjeri bio dostupan građanima, ali ne u onoj mjeri u kojoj je naveo u svom predizbornom programu. Posao načelnika svakako i jeste da bude na svom radnom mjestu, tačnije u kabinetu, ali informacije do kojih smo došli ukazuju na to da nerijetko načelnik i nije bio na radnom mjestu, pa samim tim nije ni stajao na raspolaganju apsolutno svim građanima. S druge strane, u više navrata smo se uvjerili da Ognjen Milinković nerado ostvaruje komunikaciju sa novinarima, tačnije ne odgovara na novinarske pozive, a i kada ga se na licu mjesta nešto upita, odbije dati odgovor. Zadatak, pa i obaveza svih nosilaca javnih funkcija trebala bi biti korektna saradnja sa medijima i dostupnost novinarima čak i kada je pitanje ‘‘nezgodno‘‘. Ognjen Milinković ni na pitanje da prokomentariše svoj rad i da ocjenu svog četvorogodišnjeg mandata i upozna javnost sa onim šta jeste, a šta nije uradio, nije želio odgovoriti, pa ćemo ovo obećanje o ‘‘otvorenosti‘‘ načelnika Milinkovića ocijeniti kao djelimično ispunjeno.
13. Novac iz budžeta ću koristiti javno, transparentno, i svaka marka će biti usmjerena na rješavanje problema, razvoj i uslugu građanima.
Potrošnja budžetskih sredstava nije navedena ni u jednom javnom glasilu, kao ni na sajtu Opštine Gacko, pa je teško govoriti o transparentnoj potrošnji novca iz budžeta. Ako već nemamo transparentan prikaz sredstava čiji bi se uvid moga obezbijediti kroz zvanični sajt, onda je teško govoriti i o tome da će ‘‘svaka marka će biti usmjerena na rješavanje problema, razvoj i uslugu građanima‘‘. Iako transparentno trošenje budžetskih sredstava zvuči lijepo i građanima primamljivo, aktuelni načelnik Opštine Gacko je ipak propustio priliku da ovu ideju sprovede u djelo pa je ocjena ovog obećanja nezadovoljavajuća, a obećanje smatramo neispunjenim.
14. Biću načelnik svakog građanina, neće biti privilegovanih, bez obzira na stranačku pripadnost, pomiriću sve stranačke tenzije i pomiriti narod na toj osnovi.
Šetajući ulicama Gacka uočili smo da tenzije itekako postoje, a politički neistomišljenici se doslovno trude da ne izlaze u isti lokal. U komentarima koje možemo čuti u prolazu takođe je jasno da je politika duboko upšla u sve pore ove istočnohercegovačke opštine. Narod ne da nije pomiren već su tenzije, bar se tako čini, veće nego ikad. Svaki (grado)načelnik bi trebao biti na usluzi svim građanima, a bespotrebno ponavljanje pa i mantranje te floskule u krug nažalost dokazuje da su stvari baš suprotne od ovoga. Na kraju krajeva, iako je u jednom od prethodnih obećanja tvrdio da neće doći do otkaza u opštinskoj administraciji, do toga je došlo, pod izgovorom da su otpušteni radnici zaposleni u vrijeme SDS-a. Ako je već obećao da toga neće biti, a istovremeno ponudio pomirenje građana sukobljenih po osnovu stranačke opredjeljenosti, onda se ovo teško može nazvati drugačije nego licemjernim. Stoga, obećanje o ‘‘pomirenju naroda‘‘ smatramo apsolutno neispunjenim.
15. Gacko će biti uređen i organizovan grad dobrog življenja u koji će se vratiti naša djeca koja su otišla odavde, a prolaznici i turisti rado svraćati i uživati u bogatoj ponudi prirodnih ljepota sa adekvatnim sadržajima.
Na kraju Milinkovićevog spiska želja našla se još jedna prilično neutemeljena i nerealna. O bogatoj turističkoj ponudi Gacka nažalost iluzorno je i govoriti, a tek o povratku onih koji su zauvijek napustili Gacko. Propuštena je i prilika da se uredi grad, a i učini ljepšim mjestom za življenje pogotovo za mlade. Jedan od primjera je odustajanje lokalne vlasti na čelu sa Ognjenom Milinkovićem od zgrade za mlade bračne parove i preusmjeravanje sredstava dobijenih od Vlade RS za ovaj projekat u realizaciju rekonstrukcije grijanja i izgradnje pijace. Takođe, od dugo najavljivanog kružnog toka u centru Gacka još uvijek nema ništa, što je još jedna propuštena prilika da se u aktuelnom mandatu Gacko uredi. Posljednje predizborno obećanje Ognjena Milinkovića ocjenjujemo neuspješnim tj. neispunjenim.
U konačnom zbiru, dolazimo do toga da je od 15 obećanja koja smo analizirali u ovom tekstu niti jedno nije u potpunosti realizovano, dok su djelimično realizovana svega tri obećanja ili 20%.
Naši sagovornici, Vukota Govedarica i Milan Nikčević smatraju da je mandat Ognjena Milinkovića neuspješan. Nikčević prethodne četiri godine opisuje slično nazivu filma Roberta Rodrigeza ‘‘Od sumraka do svitanja‘‘ sa doduše obrnutim redoslijedom. Po njegovom mišljenju, Gacko je u prethodne četiri godine prešlo put od početne euforije uzrokovane gomilom obećanja do potpune depresije uzrokovane spoznajom Gačana da od silnih obećanja nije bilo ništa i da je prokockana jedna šansa, pa i nada da će Gacko, kao što je obećavano od strane Saveza nezavisnih socijaldemokrata, postati gotovo raj na zemlji. Vukota Govedarica tvrdi da su četiri godine mandata Ognjena Milinkovića ‘‘pojeli društveno – politički skakavci‘‘.
‘‘Od euforije do depresije i ništavila, to je otprilike put kojim je SNSD nažalost vodio Gacko prethodne 4 godine. Njihova obećanja nisu ograničena samo na prethodni mandat. Sve od dolaska Milorada Dodika na vlast, na republičkom nivou, 2006. godine, pa do danas, za Gacko su obećavane mnoge stvari. Skoro da smo zaboravili ta obećanja oko drugog bloka TE Gacko koji je trebao dati novi impuls životu Gacka u narednim decenijama. Od toga nema ništa pa sve do nekih manjih, ali bitnih stvari poput obilaznice za koju je bilo propisano zemljište, napravljen projekat i odobrena sredstva, a ni sa tim projektom se nije maklo dalje od početka pa sve do niza nekih projekata koji su oni onako usput obećavali. Ako bi ono što se desilo u protekle 4 godine desilo u Gacku sveli u jednu ocjenu i jednu konstataciju, nažalost bi se moglo konstatovati da je potrošena nada i to je ono što mora da se vrati Gacku, nada za život pa tek onda da vidimo šta se može uraditi‘‘, opisuje prethodne četiri godine Milan Nikčević.
Vukota Govedarica navodi da je ambijent koji je stanovnicima Gacka predočen od strane SNSD-a bio lažan.
‘‘Prije svega, želim da naglasim da ambijent koji je stvoren prije 4 godine je bio takav da je na sceni bila jedna od većih prevara u izbornom procesu koji, uslovno rečeno, da kažem, ima legitimni karakter. Legitimno je, tj. Dozvoljeno graditi takvu iluziju kod građana, ali nije moralno. Sva osnovna percepcija tih dana bila je zasnovana na teoriji ‘‘ako pobijedi SNSD u Gacku, zajedno sa Vladom u Banjaluci i Savjetom ministara u Sarajevu, Gacko će postati El Dorado‘‘. Naravno, to nije tačno. Mi smo danas, poslije 4 godine, svjedoci da su to bile 4 godine koje su pojeli skakavci i u kojima se praktično ništa značajnije nije desilo osim što je lokalni SNSD svojom politikom potencijalno i realno napravio ogromnu štetu ovim građanima‘‘, kaže Vukota Govedarica.
Kada govori o projektima koje je republička vlast godinama, a neke i decenijama, obećavala Gačanima, Govedarica pored gotovo propalog projekta vodovoda nabraja završetak radova na sportskoj dvorani, a prethodne četiri godine, kako kaže, ni ekser nije zakucan. Izvođač radova je bio primoran da raskine ugovor o završetku izgradnje sportske dvorane. Obećanje koje je u javnost prvi plasirao Staša Košarac i koje je stanovnicima Gacka sigurno zvučalo primamljivo, ali od kojeg takođe nema ništa je otvaranje pogona za mesnu preradu. Govedarica podsjeća i na to da je Milorad Dodik pri posjeti Gacku u martu 2023. godine obećao pomoć Vlade RS za Opštinu Gacko u iznosu od 5 miliona konvertibilnih maraka, ali do pomoći u navedenom iznosu nije došlo. U proteklom periodu ponovo je aktuelizovana izgradnja drugog bloka TE Gacko, ponovo se kao investitori spominju Kinezi, a Govedarica podsjeća da je kamen temeljac za izgradnju drugog bloka položen 2007. godine uz uvjeravanje da će isti biti završen do 2013. godine.
‘‘Obećali su da će u rekordnom roku završiti dvoranu, nisu je završili, sad se ispostavlja da im je privremena građevinska dozvola istekla pa čak kod nadležne banke ne mogu da uzmu ni kredit. Obećali su mini proizvodnju i industriju mesne prerade, otkupa sitne stoke, o tome je Košarac govorio, lagali ljude, varali i došli u situaciju da na kraju od toga nema ništa. Rekonstrukcija kanalizacione mreže, puteva sa susjednim opštinama što i nije nadležnost lokalne zajednice. Taj dio puta od izlaska iz čemerskog tunela do Desivoja nikad nisu završili. Dodik prošle godine dolazi i obećava 5 miliona KM za razne projekte. Plate u Vodovodu i Komunalnom preduzeću biće ekvivalentne platama u Termoelektrani Gacko, što takođe nije ispunjeno. Tu su i stara obećanja u vezi izgradnje novog bloka na Termoelektrani, pa priča da će radove izvoditi firma Čez da bi se na kraju zaglavilo sa presudom gdje je Elektroprivreda Srpske Čezu isplatila 8 miliona evra. Onda je počela priča da će blok raditi Kinezi, pa mi iz vlastitih sredstava, a nakraju od toga nema ništa‘‘, kaže Govedarica za internet magazin ‘‘Moja Hercegovina‘‘.
Milan Nikčević podsjeća i na najavu regionalne saradnje sa susjednim opštinama u Crnoj Gori, kao i na, nedavno obećanje o izgradnji fabrike solarnih panela.
‘‘Obećavali su regionalnu saradnju sa susjednim opštinama u Crnoj Gori, Plužinama i Nikšićem. Međutim, osim kulturne saradnje, koja apsolutno nije podignuta na veći nivo od do tada postojećeg, ništa konkretno nije urađeno i realizovano iako se broj sastanaka sa načelnicima Plužina i gradonačelnikom Nikšića mjeri u desetinama. Poslednjih mjeseci imamo problem prelaska granice prema Plužinama, a obećanja da će prelazak biti olakšan i omogućen postaju još jedna laž zbog koje trpe građani Gacka i Plužina. Ništa, očigledno, nema ni od obećanja o fabrici solarnih panela koje je bilo aktuelno prije nekoliko mjeseci. Ono je svakako bilo iluzorno i maglovito ali je jedna ‘‘struja‘‘ lokalnog SNSD-a na čelu sa Ognjenom bila je baš “uprla” u tom pravcu. Jednostavno, od svih tih velikih priča SNSD-a, ne samo u Gacku nego nažalost i u skoro cijeloj Republici Srpski nema ništa. Obećavali su, dolazile su tu raznorazne delegacije, od ministra Košarca koji je obećavao mesnu industriju, pa preko razvoja turizma i poljoprivrede, o putnoj infrastrukturi da i ne govorim, sramota je komentarisati put Gacko – Foča. U Gacku postoji niz problema koji se za 4 godine samo uvećao, a koji se ne rješavaju‘‘, rekao je za naš magazin Milan Nikčević.
Napomenimo još jednom da Ognjen Milinković, aktuelni načelnik Opštine Gacko nije odgovarao na naše pozive, a pri jednom susretu u Nevesinju i pokušaju dobijanja odgovora na pitanje šta je i koliko obećavano u Gacku, a šta je ispunjeno, dobili smo odgovor da za takva pitanja nije ni vrijeme ni mjesto. Na kraju krajeva, tačnije na kraju analize prethodne četiri godine kroz analizu (ne)ispunjenosti obećanja datih od strane Ognjena Milinkovića, kandidata SNSD-a za načelnika Opštine Gacko, najbolju ocjenu (ne)rada aktuelnog načelnika pokazuje to što je Milinković odlazeći načelnik bez obzira ko pobijedio na predstojećim izborima jer on neće ponovo biti kandidat vladajuće koalicije. Sapienti sat!
Igor Svrdlin