Početna  /  U Ljubinju opstaje banka, ali „na mišiće“
Hercegovina Izdvajamo Teme i komentari Vijesti

U Ljubinju opstaje banka, ali „na mišiće“

Opština Ljubinje naumila je da spasi posljednju poslovnicu banke u ovoj, ali i u okolnim opštinama, te će sufinansirati poslovnicu “Atosa” sa 22.000 maraka godišnje za platu radnika, uz besplatan poslovni prostor i režije.

Ovo je definitivno jedna od posljedica izumiranja pojedinih krajeva usljed nedostatka razvoja i rapidnog iseljavanja stanovništva.

Informacija je strašnija ako se zna da ako bi Ljubinje ostalo bez posljednje banke, do prve bi građani morali putovati najmanje 50 kilometara, jer u šest opština okolo, nema nijedne.

Stevo Drapić (FOTO: Moja Hercegovina)

Načelnik Stevo Drapić je rekao medijima da bi tako Ljubinje postalo sedma opština koja više nema banku, uz Čajniče, Rudo, Novo Goražde, Istočni Mostar, Berkoviće i Kalinovik. Naumio je da pomogne banci, a dobio je i podršku Skupštine opštine da je sprovede u djelo.

“Banke se ponašaju tržišno, to su privatne banke, kod nas je ‘Atos’, oni su ocijenili da im se ne isplati raditi. Imali smo razgovor sa centralom banke, koji su kazali da će ostati u Ljubinju, a da mi plaćamo jednog radnika godišnje 22.000 KM, dali smo opštinski prostor na korištenje bez naknade, koriste našu struju, koriste naše grijanje”, objasnio je Drapić za Klix.

Ističe da ni sam nije siguran da li je to zakonit potez i da je odgovor potražio u Vladi Srpske, ali bezuspješno.

“Pitao sam na jednom sastanku ministarku finansija Zoru Vidović i premijera Radovana Viškovića da li ja podliježem krivičnoj odgovornosti jer podržavam privatnu finansijsku instituciju. Nisu mi ništa posebno rekli, osim da banke imaju problem, da su takve kakve su. Ja i pored svoje odgovornosti, nisam mogao dozvoliti da nema banke”, kazao je.

Drapić smatra da ovakve probleme treba rješavati država i entitet, baš kao što to Srbija rješava u dijelovima države, gdje komercijalnim privatnim bankama nije isplativo.

“To treba da radi država, sistem, a ne načelnici, predlagao sam da uradimo to kao što je Poštanska štedionica u Srbiji, da dođe državna banka, ali mi nemamo sluha za to. Bavimo se Briselom, Vašingtonom i Moskvom”, kazao je.

Takođe, načelnici iz nekoliko opština iz Srpske, koje imaju problem s nedostatkom banaka, razgovarali su s rukovodstvom Poštanske štedionice Srbije, što je banka u državnom vlasništvu, u nadi da će oni pomoći s otvaranjem poslovnice.

“Mi pregovaramo, imamo obećanje od Poštanske štedionice Srbije da će oni otvoriti u Ljubinju filijalu. Imali smo jedan sastanak s načelnicima iz istočnog dijela, koji nemaju banku, svima nam je obećano da će se oni uključiti u tu priču. To je bio sastanak početkom marta i od toga se još nije mnogo odmaklo”, naveo je načelnik Ljubinja.

Na pitanje Moje Hercegovine prema Ministarstvu finansija RS da li je Drapićeva odluka u skladu sa zakonima, nismo dobili pismeni odgovor, ali su nam usmeno rekli da jeste i da svaka opština ima pravo da se dovija kako zna da riješi svoje probleme.

Svetlana Cenić

Ekonomista Svetlana Cenić kaže da je pretpostavljala da će doći do ovakvih situacija.

“Kada sam vidjela budžet Ljubinja, a znamo da se prije nekoliko godina i posljednja trafika zatvorila, na šta se niko nije osvrnuo, da ova opština umire, sad mi treba da se čudimo da se gasi banka. Isto je bilo i u Bosanskom Petrovcu i opština je dala prostor, samo da ljudi ne moraju svaki dan da idu u drugu opštinu da polože pazar ili obavio nešto drugo”, kaže Cenić.

Ona govori da je ovdje posao na Agenciji za bankarstvo i Udruženje banaka BiH da nađu zajedničko rješenje, poput poslovnice koju će zajedno finansirati i otvoriti više šaltera.

“Banke se ne solidarišu sa privredom, a poslije kukaju. Nemaju veze sa privredom i funkcionišu po principu procjene rizika koje im rade računari prema zadatim referencama. Samo kupe kajmak i uzimaju kamate, nemaju nikoga ko misli i procjenjuje svojom glavom niti imaju bilo kakvog rizika, ne prate privredu. Privredi ne pomažu ni banke ni vlast, a spali smo da molimo da u nekoj opštini ostane jedan šalter”, kaže Cenić.

Od struje do puteva: Vlast u Srpskoj zaboravila Ljubinje

0 Shares
Copy link
Powered by Social Snap