Izbori su završeni, rezultati su potvrđeni, ali skupštinske većine još nisu formirane. Širom Republike Srpske lokalni parlamenti još nisu konstituisani, pa tako ni u istočnoj Hercegovini. Pregovori i dalje traju, čak i tamo gdje je većina neupitna i neoboriva.
U Trebinju su stvari manje-više poznate: opoziciju će činiti dva poslanika SDS-a i četiri poslanika Pokreta za pravdu i red. Sve ostale stranke – SNSD, Ujedinjena Srpska, SP, NPS, NDP i DEMOS – idu u vlast. Oni imaju 21 odbornika. Nepoznat je za sada status Političke organizacije „Srcem za Trebinje“ koja je osvojila jedan mandat, kao što je nepoznat status Amara Šehovića koji je osvojio mandat kao nacionalna manjina.
“Šehović je pred izbore bio uz Pokret Nebojše Vukanovića, ali je njegov status sada upitan. Ne znam da li je u pregovorima sa SNSD-om. Prema posljednjim informacijama, on bi trebao da bude potpredsjednik Skupštine Grada. Pokret „Srcem za Trebinje“ se na izbore prijavio preko političkog subjekta „Pokret za Trebinje“. U kampanji su bili zvanično neutralni i nisu nikog podržali”, kaže za MojuHercegovinu sagovornik koji je dobro upućen u „male tajne“ podno Leotara.
Sa te liste je, dodaje naš sagovornik, u gradsku skupštinu prošao Milan Janković koji je ujedno i direktor Sportske dvorane „Miloš Mrdić“ u Trebinju. Njegov glas nije potreban većini, ali je pitanje da li će praviti kompromis sa SNSD-om da bi ostao u direktorskoj fotelji ili će ga neutralna pozicija u kampanji koštati funkcije.
SNSD će u naredne četiri godine u Trebinju imati 12 odbornika, US dva, SP dva, NDP dva, kao i NPS. Zanimljivo je da je jedan od budućih odbornika NPS-a Zoran Miladinović, direktor Kazneno-popravnog zavoda Trebinje, koji je postao poznat širom regiona nakon što je Kinez Teng Kilei u novembru prošle godine pobjegao iz ovog kazamata. Pobjegao je kada se, tokom šetnje, popeo na jednu od zatvorskih zgrada, te skočio sa 12 metara visine.
Kandidat SDS-a u Ljubinju Stevo Drapić ponovo je pobijedio na izborima za načelnika ove opštine. Bez mnogo problema savladao je kandidata Boža Ćuzulana iz SNSD-a i prije posljednjeg prebrojanog glasa proglasio je pobjedu. Drapiću će ovo biti drugi mandat. SDS će u ovoj opštini imati i skupštinsku većinu. Tijesnu, ali većini se u zube ne gleda.
“Većinu u Ljubinju čine šest odbornika SDS-a, jedan odbornik NDP-a i jedan odbornik SPS-a. I lista NDP-a i lista SPS-a su zapravo bile „rezervne liste“ SDS-a. Pitanje je da li će još neko ući u vlast”, kaže naš sagovornik.
Ko sastavi većinu u Gacku, dodaje on, saznaće i na čemu nebo stoji. Bivši predsjednik SDS-a Vukota Govedarica u pomenutoj opštini se „sudario“ sa SNSD-ovim Srđanom Milovićem koji je ujedno i predsjednik Opštinskog odbora SNSD-a u Gacku. Milović je dugo godina bio jedan od najvažnijih SNSD-ovih ljudi u Hercegovini, deset godina je upravljao Rudnicima i termoelektranom Gacko, ali se sukobio sa „prvim princom“ Hercegovine i generalnim sekretarom SNSD-a Lukom Petrovićem. Govedarica je pobijedio, ali većina je neizvjesna.
I SDS i SNSD u Gacku imaju po šest odbornika. I jednima i drugima su potrebna tri odbornika Socijalističke partije Srpske da bi formirali skupštinsku većinu, ali niko još ne zna kako će se ponašati socijalisti Gorana Selaka.
“Alfa i omega Selakovih socijalista u Hercegovini je Maksim Skoko koji je i poslanik te stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske i v.d. direktora RiTE Gacko. On je u veoma lošim odnosima sa gatačkim SNSD-om i rado bi napravio većinu sa Govedaricom, ali ne zna kakve će probleme napraviti tim potezom”, priča naš sagovornik.
Nema nikakve sumnje, dodaje on, da su upravo Selakovi socijalisti omogućili Govedarici pobjedu. Da nije bilo njihovih glasova, bivši predsjednik SDS-a u Gacku ne bi osvojio ni polovinu glasova. Bio bi oslonjen samo na bazu SDS-a, NF-a i Vukanovićeve partije, a to ne bi bilo dovoljno.
“Da je kojim slučajem prošao Srđan Milović za načelnika Gacka, on bi pokušao napraviti većinu sa SDS-om. Pojedini odbornici SNSD-a smatraju da bi bilo dobro da pokušaju formirati vlast sa SDS-om, ali je to malo izvjesno. Vjerovatno će sve zavisiti od Selakovih socijalista”, priča naš sagovornik.
U Nevesinju će SNSD pokušati sam formirati većinu. Do sada je Dodikova stranka u ovoj opštini većinu uvijek pravila sa socijalistima Petra Đokića, ali sada će pokušati da ih zaobiđu. SNSD u Nevesinju ima osam odbornika i to bi im trebalo biti dovoljno za samostalnu većinu.
“Socijalisi Petra Đokića u Nevesinju imaju tri odbornika, a Selakovi socijalisti jednog. DEMOS će takođe u vlast, kao i zajednički odbornik liste US-NPS. Pokret „Volimo Srpsku“ ima dva odbornika, ali to je pomoćna lista SNSD-a. U opoziciji će biti dva odbornika SDS-a i dva odbornika Liste za pravdu i red. Još ne znamo kojem će se jatu prikloniti jedan odbornik SDA”, kazao je naš sagovornik.
SNSD bi, takođe, trebao biti okosnica skupštinske vlasti u Bileći, Kalinoviku i Foči, SDS u Berkovićima i Istočnom Mostaru.