Početna  /  Radnici „Jelšingrad Livara“ suočeni sa prijetnjama i ucjenama jer su tužili poslodavca zbog neuplaćenih doprinosa
Istrage Izdvajamo

Radnici „Jelšingrad Livara“ suočeni sa prijetnjama i ucjenama jer su tužili poslodavca zbog neuplaćenih doprinosa

Radnici banjalučke livnice čelika “Jelšingrad Livar” koji su tužili svog poslodavca zato što im više od deset godina ne uplaćuje doprinose zbog čega ne mogu u penziju niti da se liječe, suočavaju se sa ogromnim pritiskom i prijetnjama direktora firme koji ih tjera da povuku tužbe kako se “njihov odnos ne bi promijenio”.

U prijetećim porukama koje direktor Miodrag Brdar zalijepio prije nekoliko dana na istaknutim mjestima fabrike, radnici koji tužbama od poslodavca traže ono što im po zakonu pripada, upozoravaju se da tužbe povuku, a da će oni koji “šire lažne informacije o statusu livnice biti tretirani kao da šire govor mržnje”, prijeteći im da će u sve uključiti i policiju.

“Obavještavaju se radnici koji su tužili livnicu da još jednom preispitaju svoju odluku, da ostanu pri svome stavu ili da povuku tužbu. Naime, uskoro će početi ročišta i nakon tužbi nikako odnos više ne može biti isti jer je već pokrenut sudski postupak gdje će svaki radnik biti lično prisutan na ročištu protiv livnice i direktora livnice. Konkretno, od oktobarske plate neće biti više isplaćivane stimulacije niti odluke o dodatku na platu, a to navedeni radnici dobro znaju šta znači u obračunu svojih plata”, navodi se između ostalog u obavještenju koje je ostavio Brdar,.

On na kraju u pomenutom obavještenju dodaje da “nema smisla plaćati stimulaciju i dodatak na platu radnicima koji su tužili firmu svjesno dovodeći u pitanje budućnost livnice”, zaboravljajući da je upravo ta ista livnica radnicima svakog mjeseca “topila” polovinu zarađene plate koja se umanjuje za uplatu doprinosa.

Ovo je samo dio onoga šta proživljavaju zaposleni u ovoj livnici, koji redom rade za minimalac od 900 maraka i kojima poslodavac punih deset godina nije uplatio doprinose, čime je oštetio i njih i državu za najmanje 325.000 maraka po osnovu neizmirenih obaveza i to za samo 27 radnika koji su se odlučili za tužbu. Preostalih stotinjak radnika tužbu nije podnijelo, ali kako ni njima nisu uplaćeni doprinosi, jasno je da je “Jelšingrad Livar” na ovaj način državu oštetio za mnogo viši iznos od obračunatih 325 hiljada maraka.

Poslodavci ne namjeravaju da izmire dugovanja

Oni su zajedno podnijeli sedam tužbi u kojima svaki navodi koliko ih je poslodavac oštetio, odnosno koliko je za njihove doprinose oštetio budžet Republike Srpske, a njima uskratio pravo na penziju i liječenje koje im po zakonu pripada. Radnici su prethodno od Poreske uprave RS pribavili finansijsku karticu koju smo dobili na uvid i ustanovili da doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje nisu uplaćeni u periodu od 1. septembra 2014. godine do 31. marta 2024. godine, a kažu da uplata nije bilo ni nakon toga.

Dodaju i da su od kolega iz uprave čuli da poslodavci nemaju nikakvu namjeru da izmire svoja dugovanja, nego planiraju da firmu gurnu u propast a radnike na ulicu, sve kako bi se dočepali zgodne lokacije za gradnju.

Bivši radnik livnice Zvonko Grabovica zbog toga što je tužio firmu dobio je otkaz, a tamo je radio od 2008. godine, dakle više od 16 godina. Kaže da je sve nizbrdo krenulo kada se 2014, godine povukla slovenačka firma “Livar”, nakon čega su počeli preskakati uplate doprinosa što je trajalo sve do izbijanja pandemije 2020. godine. U tom periodu je, kaže Grabovica, čak i prodat dio firme, ali se ne zna gdje je novac završio.

Povuci tužbu pa ćeš dobiti stalan posao

“Od tada je krenula praksa da se doprinosi uplate samo onima koji bi trebalo da idu doktoru i to tako što se zove uprava da intervenišu gdje treba da bi se moglo otići “na knjižicu”. Svi smo deset godina radili na minimalcu, na crno i da se sramotimo kad odemo doktoru što nemamo uplaćene doprinose i na to se niko od nadležnih nije osvrtao. Čak i kada odemo doktoru, ne možemo na bolovanje, pa je svako ko je morao da se liječi, to radio koristeći dane odmora”, kaže Grabovica.

Priča da se nekoliko puta vraćao u firmu na poziv uprave, najviše zato što je odgovorno i vrijedno radio svoj posao, a da je posljednjih put radio od marta prošle do početka avgusta ove godine kada mu je istekao ugovor na određeno vrijeme koji više nije produžen upravo zbog tužbe koju je podnio.

“U tom periodu direktor mi je ponudio da povučem tužbu u zamjenu za ugovor o stalnom zaposlenju i 100 maraka veću platu. Odbio sam i ne želim da povučem tužbu. Ne želim da se predajem i da odustanem od onoga što sam svojim radom stekao. Vidio sam da su kolege u strahu i da se plaše da istupe. Mene nije strah i neću da se predam, moram da pokušam barem da se izborim za sebe”, rekao je Grabovica.

Radnici su u tužbi naveli da je poslodavac grubo prekršio zakonske obaveze koje je imao prema svojim radnicima kad nije uplatio obavezne doprinose za finansiranje penzijskog i invalidskog osiguranja, zdravstvenog osiguranja, osiguranja od nezaposlenosti i dječije zaštite Republike Srpske, čime je oštetio budžet za stotine hiljada maraka, a da ga na odgovornost nije pozvala nijedna nadležna institucija zadužena za kontrolu rada.

Advokat Ognjen Vučen koji zastupa radnike u tužbi protiv poslodavca kaže da se sa ovim problemima muči mnogo radnika, a da su najteže pogođeni oni koji su u poznim godinama i spremaju se za penziju u koju ne mogu da odu zbog neuvezanog staža niti da se liječe jer nemaju zdravstveno osguranje.

“S obzirom na to da se radi o nesavjesnom ponašanju poslodavca koji im uskraćuje osnovna radnička i ljudska prava, upravo kroz tužbe protiv poslodavaca nastojimo da ih zaštitimo i da ta ista prava zatražimo preko suda. U konkretnom slučaju poslodavac je radnicima isplaćivao neto plate, ali na iste nije godinama izvršavao obračun i uplatu obaveznih doprinosa iako je u skladu Zakona o doprinosima bio u obavezi da to učini. Tako je „Jelšingrad Livar livnica čelika“ Banjaluka grubo prekršila zakonske obaveze koje je imala prema svojim radnicima”, kaže Vučen.

Zatečeni bahatošću poslodavca

Govori da su radnici veoma zainteresovani za to da poslodavac izmiri potraživanja, ali da ništa manji interes ne bi smio biti ni na strani Fonda PIO i Poreske uprave RS, jer se po principu generacijske solidarnosti iz uplaćenih doprinosa vrše isplate penzija sadašnjim korisnicima.

“Mi ćemo se izboriti za navedena prava radnika, ali smo zatečeni sa bahatošću poslodavca koji i pored tužbe nastavlja da mobinguje radnike koji su se odlučili na ovaj korak i javno im prijeti umanjenjem plate i stimulacije za ostvareni radni učinak. To ćemo sa predstavnicima radnika analizirati narednih dana jer se radi o klasičnom mobingu i preduzećemo mjere kako bi i u tom pravcu zaštitili radnička prava”, kaže Vučen.

Brdar: Podnosioci tužbi se ponijeli nesportski

Direktor livnice Miodrag Brdar kaže za MojuHercegovinu da je, koliko on zna, samo 16 radnika podnijelo tužbe protiv firme, a da ih je samo 11 još uvijek zaposleno kod njih. Brdar dodaje da se svim radnicima koji idu u penziju izmiruju svi dugovi, te smatra da su se, podnosioci tužbi ponijeli “nesportski”.

Direktor Niodrag Vučen (Foto: Siniša Pašalić/Srpskainfo.com)

“Mi imamo problem od 2014. do 2019. godine, dakle period od ukupno pet godina, u kojem su neplaćeni doprinosi, te nešto prošle i ove godine, mislim po šest mjeseci. I sporadično mjesečno u 2021. i 2022. godini po tri mjeseca. Direktor sam od maja 2019. godine i bio sam do proše godine, a onda je bio jedan drugi direktor kratko koji je bio neprofesionalan i nekorektan prema radnicima zbog čega su oni osjetili nesigurnost na poslu i revolt zbog čega je njihov potez možda bio i logičan”, kaže Brdar.

Tvrdi da se situacija u livnici po njegovom povratku stabilizuje, te da on ima domaćinski odnos prema radnicima i kupcima, koji se vraćaju, pa su već popunjeni 35 odsto za poslove sljedeće godine.

Za obavještenja radnicima koja su okačena u firmi, Brdar kaže da su došla od Upravnog odbora, iako je na njima njegov potpis i pečat, te ih ne smatra ni prijetnjama niti mobingom, jer se ne radi o smanjivanju plate.

“To je UO predložio meni kao direktoru, da im se ukine stimulacija, ali ja to kao direktor nikada neću uraditi. Ispod tih obavještenja jeste moje ime i potpis i uvijek je. Ja sam ispred UO to potpisao. Nije to smanjivanje plate, ona je redovna, ali zaista mislim da su tužbe nesportski potez”, kaže Brdar.

Tvrdi da svi imaju lijepe plate i da su one oko 1.800 maraka, da su sve plate oporezovane i da se striktno poštuje sve, uključujući i radno vrijeme. Međutim, kaže da su mnogi među radnicima zapravo neradnici koji se plaše za svoje radno mjesto.

“Osnov za tužbu je imala samo jedna mala grupa ljudi, osam ili devet odsto od svih radnika i to je sve posljedica lošeg odnosa sa bivšim direktorom”, kaže Brdar.

“Jelšingrad Livar” preuzima nedavno osnovana firma

Prema posljednjim informacijama koje su mediji prenijeli unazad nekolio mjeseci, nedavno osnovana firma “BLL Steel” iz Banjaluke planira preuzeti “Jelšingrad Livar” koja je trenutno u većinskom vlasništvu slovenačkog “Livara” sa 43,03 odsto učešća i “Exoterma” sa 24,99 odsto akcija preduzeća. Ostatak akcija dijele domaći fondovi i nekoliko malih akcionara.

Firma je inače u veoma teškoj situaciji. Prošlu godinu su završili u minusu od 361.807 KM, a sa ovim dugom je akumulirani gubitak porastao na 38 miliona maraka.
Zaposleno je bilo 129 radnika, a duguju 10,8 miliona maraka kratkoročnih obaveza od čega se 3,7 miliona odnosi na plate i naknade radnicima, dok su 2,2 miliona maraka dužni dobavljačima.

“BLL Steel” je nedavno osnovan i u vlasništvu je Sladomira Đurića, Zorana Kuridže i Igora Pajića, dok je direktor Miloš Antonić.

0 Shares
Copy link
Powered by Social Snap