Početna  /  Politička 2024: Suđenje Dodiku zlatna medalja, slijede američke sankcije, ali i snijeg
Izdvajamo Teme i komentari

Politička 2024: Suđenje Dodiku zlatna medalja, slijede američke sankcije, ali i snijeg

Počelo je padom Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema Republike Srpske, završilo se hapšenjem Nenada Nešića, ministra bezbjednosti BiH i lidera DNS-a. Između ta dva događaja desilo se „trista čuda“, ali nema nikakve sumnje da je najvažniji politički događaj u protekloj godini bilo suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku pred Sudom BiH.

Optužnica protiv Dodika pročitana je u februaru. Iako su svi bili uvjereni da će ovaj proces biti okončan do kraja godine, to se ipak nije desilo. Dodik je nedavno operisao jednjak u Beogradu i nakon toga je, poslije čitavog niza procesnih trakavica, ročište odgođeno za januar. Novinar Darko Momić smatra da je ovo najvažniji politički događaj u BiH u 2024. godini.

„Nismo nikuda mrdnuli. Ni naprijed, ni nazad. Tamo smo gdje smo oduvijek bili. Nešto će se desiti tek nakon što bude donesena presuda Dodiku. Bila ona oslobađajuća ili osuđujuća – tek će ta presuda pokrenuti neke stvari. Ništa se važno u politici nije desilo osim toga. Krenućemo naprijed ili nazad tek nakon presude“, kazao je Momić.

Visoki predstavnik Kristijan Šmit nametnuo je u martu tehničke izmjene Izbornog zakona BiH koje se odnose na integritet izbornog procesa. Ovo nametanje izazvalo je političku krizu u Bosni i Hercegovini koja, kao i svaka kriza u BiH, traje neprestano. Republika Srpska je uzvratila donošenjem Izbornog zakona Republike Srpske po kojim lokalni izbori u oktobru ipak nisu održani, jer je Ustavni sud BiH stavio van snage ovaj dokument. Politička „krema“ Republike Srpske digla se na „kuku i motiku“ nakon ove odluke, ali su na izbore ipak izašli po zakonu koji je nametnuo Kristijan Šmit.

Na izborima ništa novo. Draško Stanivuković je obnovio mandat i to sa najviše pojedinačnih glasova u cijelij BiH, Milovan Cicko Bjelica je izgubio Sokolac, Vasilije Perić Ugljevik, a SNSD Gacko. U većini gradova i opština formirana je vlast, ali ne i u Banjoj Luci i u Bijeljini. U najvećem gradu Srpske od većine su, bar se tako čini, svi digli ruke. Stanivuković je u međuvremenu postao predsjednik PDP-a uprkos ranijim zaključcima Predsjedništva ove stranke, a Ljubiša Petrović se javnosti i građanima i dalje obraća isključivo putem društvenih mreža.

Ljubiša Petrović i Draško Stanivuković

Politički analitičar Tanja Topić kaže za MojuHercegovinu kako će ovu godinu pamtiti po bahatosti i beskrupuloznosti političara. Oni su, dodaje ona, na dva primjera razgolitili svu trulež i nepostojanje sistema i jasno poručili građanima da su prepušteni sami sebi.

„Njima treba platiti poreze, rekete, mito, luksuz. Za to vrijeme treba da im aplaudiramo i da vjerujemo njihovom patriotizmu. Jedan primjer je tužna i tragična sudbina Jablanice. Za razliku od Novog Sada ćutke su prešli preko desetina poginulih i preko korupcije koja je ovo mjestašce učinilo najtragičnijim u BiH nakon poplava 2014. godine“, istakla je Topić.

Drugi primjer je, kaže Topić, lokalnog karaktera i svjež, a to su Banjalučani koji su zatrpani snijegom i smećem, koji su okovani ledom. Sve to je rezultat političkih igara, smicalica i prijetnji.

„Oni kojima su poklonili povjerenje partijaju, kriminalce među njima ogrću pod plašt najvećih patriota. Maske su pale. Sa ovakvim kvazielitama propadamo u bezdan, a prosvjetljenje nam je ugroženo i na nivou električnih dalekovoda u stanju raspadanja. Nikako da progledamo“, kazala je Tanja Topić.

Cijela godina kao da se slika u decembar. Prvo je predsjednik Srpske Milorad Dodik operisao jednjak u Beogradu što je dovelo do najmanje dva pitanja: da li je Dodik zaista bio na operaciji ili samo izbjegava svako naredno ročište dok ne stigne „nova američka administracija“ i zašto predsjednik Srpske nije operisan u Univerzitetsko-kliničkom centru Republike Srpske koji je, prema riječima direktora ove ustanove, jedan od vodećih centara ovoga tipa u Evropi.

Dodik nije čestiti ni izašao iz anestezije, a u Banjoj Luci su organizovani protesti zbog Prijedloga zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske. Proteste je organizovao gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković, a u narednim danima su mu se pridružili i ostali opozicioni (grado)načelnici. Ovim zakonom Bijeljina i Banja Luka ostaju bez devet miliona KM koje će biti raspodijeljene nerazvijenim lokalnim zajednicama. Ipak, čim je zakon usvojen – protesti su prestali. Stanivuković je nezadovoljne okupljao ispred Palate Republike, ispred Narodne skupštine Republike Srpske i ispred Vlade Srpske.

Prvi čovjek „ReStarta“ Stefan Blagić je blagi optimista. On kaže kako mu se čini da je ova godina napokon naslutila političku promjenu u Republici Srpskoj. Osjeti se, tvrdi on, da je došao kraj staroj gardi političara i da neke druge, mlađe generacije polako, ali sugurno preuzimaju palicu.

„Najvažnije stvari koje su se desile su američke sankcije korumpiranim političarima i lokalni izbori. Dva najveća grada u Srpskoj su još jednom čvrsto rekla „ne“ SNSD-ovim kandidatima. Ipak, ostaje pitanje kvaliteta i sposobnosti izabranih gradonačelnika u ova dva grada i čini mi se da bismo odgovor na to pitanje mogli da dobijemo u narednih godinu-dvije. Napredak je, kao i svake godine, izuzetno skroman, a nekada se čini da ga i nema. Kao da su političari u BiH prvi na svijetu izmislili način da vrijeme stane, jer i dalje živimo u 1996. godini. Tako im je valjda najlakše“, kazao je Blagić.

A na pomenutu “crnu listu” ove godine stavljen je ogroman broj pojedinaca i preduzeća iz Srpske, među kojima su Branislav Okuka, Jelena Pajić Baštinac, Srebrenka Golić, Vladimir Perišić, Mirko Dobrić, Aleksandar Dobrić, Vlatko Vukotić, Staša Košarac, “Prointer”, “Infiniti grupa”, “Una TV”, “K2”, “Sirius”, “Kaldera”, “Elpring”, “Nimbus”, “Vorto”, “Zelena jabuka”, “Best servis”, i brojne druge. Sve su kažnjene jer su proglašene poligonom Milorada i njegovog sina Igora Dodika za nezakonito izvlačenje novca.

Kako je decembar počeo, tako je i završio. Najprije je dva dana pao snijeg i zakovao gotovo cijelu Republiku Srpsku. Neke su opštine proglasile vanredno stanje, neke su bile na korak od toga. Najteže je bilo u Kneževu gdje se danima čekalo na sahrane zbog smetova i neočišćenih puteva. Banja Luka se danima davi i u snijegu i u smeću i čini se da niko uskoro neće riješiti ove probleme.

Privođenje Nenada Nešića

Još snijeg nije čestiti ni pao, a uhapšen je ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske uhapsili su Nešića i v.d. direktora „Puteva Republike Srpske“ Milana Dakića. Dakiću i Nešiću određen je pritvor, a sumnjiče se za malverzacije i korupciju u „Putevima Republike Srpske“. Nešić je ranije obavljao funkciju direktora ovog javnog preduzeća.

Mirko Pandurević, direktor „Romanijaputeva“ koji je uhapšen u akciji „Tunel 2“, pušten je da se brani sa slobode. Pandurević je jedini od sedam uhapšenih koji je pušten. Radi se o direktoru firme koji je uhapšen zajedno sa Nenadom Nešićem, direktorom kompanije „Legend“ Mladenom Lučićem i još četiri osobe iz „Puteva RS“. Pandurević je navodno priznao krivično djelo za koje se sumnjiči, a to je davanje mita. Njega Tužilaštvo sumnjiči da je Nešiću i Lučiću dao preko 300.000 maraka mita kako bi njegova firma dobila posao na tenderu kojeg su raspisali „Putevi RS“.

„Snijeg je apsolutni pobjednik ove godine. Pokazao je od kakvog su materijala napravljeni ovi što nas vode. Ne smijem ni da mislim šta bi se desilo da je snijeg padao pet dana. Ako je cijela Srpska u kolapsu zbog dva dana snijega, onda bi za pet dana padanja izumrli kao dinosaurusi“, kazao je novinar Dragan Maksimović.

0 Shares
Copy link
Powered by Social Snap