Početna  /  Novi veto Rusije na rezoluciju o Siriji
Svijet Vijesti

Novi veto Rusije na rezoluciju o Siriji

Rusija je uložila veto na prijedlog rezolucije u Savjetu bezbjednosti UN u kojoj bi se osudila navodna upotreba hemijskog oružja u gradu na sjeveru Sirije i zatražila brza istraga.

Foto: AP (Bebeto Matthews)
Foto: AP (Bebeto Matthews)

Ovo je osmi put da je Rusija uložila veto na rezoluciju o Siriji u Savjetu bezbjednosti da zaštiti svog saveznika.

Ruski ambasador pri UN Vladimir Safronkov rekao je Savjetu bezbjednosti pre glasanja da je tokom razgovora američkog i ruskog šefa diplomatije u Moskvi Rusija zatražila nezavisnu međunarodnu istragu za napad izveden 4. aprila u Kan Šeikunu u kome je ubijeno gotovo 90 ljudi.

On je rekao da američki šef diplomatije Reks Tilerson razmatra taj zahtjev.

Kina, koja je uložila veto na šest rezolucija o Siriji od kada je počeo rat prije šest godina, danas se uzdržala od glasanja zajedno sa Etiopijom i Kazahstanom. Deset zemalja je glasalo za rezoluciju, dok je Bolivija, kao i Rusija glasala protiv.

U konačnom nacrtu rezolucije uključen je bio i paragraf na koji je Rusija izrazila protivljenje prošle nedelje. U njemu se naglašava da Sirija treba istražiteljima da podnese planove letova i informacije o vazdušni operacijama na dan 4. aprila kada je napadnut Kan Šeikun, imena komandanata eskadrona helikoptera i pristup vazduhoplovnim bazama sa kojih se vjeruje da je napad pokrenut.

Britanski ministar spoljnih poslova Boris Džonson odmah je izdao saopštenje i rekao da je “ogorčen” ruskim vetom.

“Rusija je izabrala lošu stranu”, naveo je Džonson u saopštenju objavljenom u Londonu.

0 Shares
Copy link
Powered by Social Snap