Draško Stanivuković je sav svoj rad kao gradonačelnik sveo na kampanju. Često se ne zna da li je nešto aktivnost njega kao predsjednika gradskog odbora PDP-a ili kao gradonačelnika. Nakon izbora 2022. godine kada smo se svi mi iz opozicije borili za ponavljanje izbora, on je govorio o svojim navodnim pobjedama, iako je cijela istina da je Vlado Đajić imao više glasova od njega kao nosilac liste SNSD-a, a Stanivuković je išao sa pozicije gradonačelnika kada simbioza nije bila poznata javnosti.
Ovo u intervjuu za MojuHercegovinu kaže predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić koja je nedavno najavila kandidaturu za prvog čovjeka Banje Luke, ali i žestoku borbu protiv aktuelnog gradonačelnika Draška Stanivukovića.
„Danas, kada iza Stanivukovića stoje iznevjerena očekivanja građana, apsolutno je svima jasno da se bliži kraj njegove političke karijere. Uostalom, to pokazuju sva istraživanja javnog mnjenja, uključujući i ona koja se rade po narudžbi PDP-a“, kaže Jelena Trivić u razgovoru za naš portal.
Na osnovu čega tvrdite da je Narodni front druga po snazi stranka u Banjoj Luci?
Na osnovu više ispitivanja javnog mnenja u koja sam imala uvid. Ta ispitivanja nisu rađena u marketinške svrhe kako bismo mi u Narodnom frontu „mahali“ sa njima, ali jesu urađena kako bismo imali jasan uvid kako trenutno stojimo i šta treba da radimo kako bismo nadograđivali naš trenutni rejting kod građana.
Čini se da stvari u Banjoj Luci ne idu najbolje za opoziciju. Da li takvo stanje može da iskoristi SNSD?
Više puta sam ponovila da će režim imati minimalno dva kandidata: jednog kojeg će formalno kandidovati SNSD, bilo da je to Amidžić, Đajić ili neko treći, i Draška Stanivukovića koji je suštinski Dodikov kandidat. U tom smislu, prije bih rekla da je režim u problemu, jer naši brojevi govore da se dešava upravo ono što sam najavljivala prije šest mjeseci – da ta dva režimska kandidata sada dijele isti bazen glasača, jer više niko nema dilemu da Stanivuković nije kandidat opozicije. Dodatno, SNSD ima svojevrsnu „krizu kandidata“, ne samo u Banjoj Luci, nego i u Trebinju i u Bijeljini, na primjer. Za opoziciju ima vremena da se dogovori oko imena koje ima kapacitet da politički iznese borbu sa dva kandidata režima.
Ukoliko opozicija dođe do zajedničkog kandidata, a taj kandidat ne bude Stanivuković, da li biste podržali tog kandidata ili biste ipak ostali pri najavljenoj kandidaturi?
To je pitanje u vezi kojeg će se razgovarati. Narodni front je izašao sa mojim imenom kao prijedlogom, vidjećemo šta je plan drugih iskrenih opozicionih snaga. Pitanje je suviše hipotetičko da bih na njega odgovarala.
Šta je u protekle četiri godine loše urađeno u Banjoj Luci? I šta treba pod hitno da se uradi?
Banja Luka mora da dobije Urbanistički plan koji bi spriječio mešetarenje sa građevinskim zemljištem, zaustavio ovu betonizaciju Banje Luke i dao krovni izgled gradu. To je ono bez čega mi nećemo ni pomišljati da vodimo grad. Već sam najavila da je jedno od naših programskih opredjeljenja pokretanje slobodne ekonomske zone, kako bi se povećala zaposlenost i podigla izvozna baza privrede Banja Luke; izrada socijalne karte kako besplatne usluge ili druge povlastice ne bi dobijali na jednak način i oni u stanju socijalne potrebe kojima je to malo, kao i oni bogatiji kojima to ne treba. Izmještanje deponije u Ramićima i njeno pretvaranje u reciklažni sistem odlaganja otpada.
Takođe, obezbijedićemo izjedanačavanje cijene u javnim i privatnim vrtićima, besplatan prevoz za penzionere, te neradnu nedjelju za zaposlene u većini djelatnosti. Naravno, ostajemo pri svim onim obećanjima koja sam i ja kao tada nosilac liste za Banju Luku 2020. godine propagirala: otvorena i transparenta gradska uprava, zapošljavanje putem javnih konkursa, sasijecanje korupcije, profesionalizacija i depolitizacija javnih preduzeća i ustanova.
Suštinski gledano, mi ostajemo na onoj liniji na kojoj smo bili i 2018. godine, i 2020. godine, i 2022. godine, i danas. A Stanivukovićeva simbioza nije banalizacija njegove politike, već paradigma kako je usvojio sve one loše prakse i matricu ponašanja SNSD-a koje podrazumijeva korupciju, kriminal, rad mimo zakona i procedura, i u krajnjoj liniji, rad za ličnu korist njega i ljudi oko njega koji su se preko noći obogatili na narodnim leđima, a ne rad u korist zajednice.
Očekujete li da unustarstranački rat u PDP-u jenjava ili da se rasplamsa?
Moj fokus je na rastu i razvoju Narodnog fronta, te kreiranju politika koje će donijeti korist za građane. Nisam se ni bavila PDP-om, nego isključivo Stanivukovićem, smatrajući mojom obavezom da ga ogolimo i da građani shvate da je dio režima, da je dio onih koji su otjerali trećinu stanovništva u bijeli svijet, uništili ekonomiju, zatrovali zdravstvo i srozali obrazovanje. On je dio te matrice. Njemu je koleginica Sanja Vulić. On je sam odabrao da bude dio tog svijeta. Iskreni članovi i simpatizeri PDP-a takvu antinarodnu politiku ne podržavaju i sigurna sam da će većina članova i simpatizera PDP-a u Banjoj Luci glasati za mene. Nikada nisam napadala PDP kao stranku, već sam je branila. Pa čak i onda kada sam otišla iz nje.
SNSD, HDZ i “Trojka” ponovo nije uspjela da se dogovori. Hoće li to natezanje biti nastavljeno ili očekujete da se nešto konkretno desi?
Vidjećemo. Jedino konkretno za šta se mi zalažemo jesu tehničke izmjene Izbornog zakona, sve ostalo je šminka i farsa. Zemlja u kojoj se mandati ili bilo koja pozicija osvaja na bazi izborne pljačke nije demokratska zemlja. Sve što slijedi nakon tako formirane vlasti je koruptivno. Ako može da se krade narodna volja, bez sankcije, onda zašto nas ne bi krali u zdravstvu?
Republika Srpska se ponovo zadužila na berzi, a planirano je i novo zaduženje. Koliko zaduženja građani još mogu da podnesu?
Potpuno je promašena politika upravljanja javnim dugom. O tom govorim i pišem već više od šest godina. O tom je čak i Glavna služba za reviziju u svojoj reviziji učinka na tu temu dala takav stav. Ali s obzirom na to da ministarka Vidović bezspogovorno sluša svog šefa, ne očekujem ništa pozitivno u tom smislu. Oni rade ad hok, od danas do sutra ili od danas do večeras, a šta će biti sutra, ko zna. To nije vođenje države. Svaka domaćica ili domaćin koji odgovorno vode kućni budžet, vodili bi javne finansije bolje od ove sadašnje vlasti.
Bivši predsjednik SDS i poslanik ove stranke u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Mladen Bosić tvrdi da institucije Evropske unije štite lidera SNSD i predsjednika Republika Srpske Milorada Dodika. Slažete li se s tim?
To je očigledno. Dio međunarodne zajednice, odnosno evropskih zemalja, Dodiku je progledao kroz prste i za izbornu krađu. Sjetimo se čuvene rečenice o „manjim izbornim nepravilnostima“ ili sastanka u Banjoj Luci između Dodika i Manuela Saracina, specijalnog izaslanika za Zapadni Balkan nekoliko dana pred konačno proglašenje izbornih rezultata. Nadali su se da će se Dodik promijeniti, a sada su i oni i on u pat poziciji. Politika Hrvatske mnogo je uticala na ovakvo stanje stvari, s tim da zaista ima i visokorangiranih političara iz EU institucija koji su tome doprinijeli.