Početna  /  Ispod istorijskog minimuma: Bosna i Neretva oborile rekorde u niskom vodostaju
Bosna i Hercegovina Izdvajamo Vijesti

Ispod istorijskog minimuma: Bosna i Neretva oborile rekorde u niskom vodostaju

Kiša i nagli pad temperature prekinuli su do sada najduži toplotni talas koji je trajao više od tri mjeseca i koji je neke rijeke u Srpskoj spustio ispod istorijskog minimuna, tačnije ispod najnižeg nivoa od kada se mjere vodostaji.

Prema riječima hidrologa iz Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske, oboren je istorijski rekord rijeke Bosne kod Doboja. U ovom gradu izmjeren je vodostaj od minus 182 centimetra.

“Da pojasnimo, taj minus se obračunava u odnosu na vrijednost kada je prvi put počelo mjerenje i kada je vodostaj bio u plusu. Kada se korito povlačilo i nivo vode opadao, nivo u odnosu na prvo mjerenje išao je u minus. Tako je aposlutni minimum Bosne u Doboju ranije bio minus 164 centimetra. Naša stanica je ovog ljeta ostala na suvom jer je korito bilo prazno. Posljednje mjerenje je pokazalo minus 182 centimetra, a pošto je letva bila potpuno suva i stanica dalje nije ni mogla da mjeri, to je ostala posljednja vrijednost. Srećom, počeka je kiša i nadamo se da će se korita brzo napuniti”, rekli su u RHMZRS za MojuHercegovinu.

Negativan rekord zabilježila je i stanica Ulog na Neretvi koja je oborila negativni rekord ove godine apsolutnim minimumom vodostaja od minus 92 centimetra. Premda je ljeto bilo najvrelije koje pamtimo do sada i većina rijeka jeste bila u ozbiljnom padu, podaci i statistike govore da je bivalo i toplijih dana i nižih vodostaja.

“Vrbas je u u Delibašinom selu kod Banjaluke iznosio ovih dana 57 centimetara, njegov izmjereni aposlutni minimum iznosio je 22 centimetra u junu 1977. godine. Sana u Prijedoru imala je svoj aposlutni minimum od minus 19 centimetara 2008. godine, a ovih dana je minus osam centimetara. Tu takođe rekord nije oboren”, kažu u RHMZRS.

Slično je i sa rijekom Unom u Novom Gradu. Prije 13 godina, 2011. godine njen apsolutni minimum bio je minus 59 centimetara, a ovih dana mjereno je “samo” minus 35.

Ni velika Sava nije oborila rekord, pa je tako na stanici u Gradišci njen apsolutni minimum izmjeren 2003. godine kada je iznosio minus 99 centimetara, a trenutno je minus 42 centimetra. Ova rijeka na stanici u Srpcu prije 11 godina bila je u minusu 132 centimetra a danas je u plusu 80 centimetara.

U RHMZRS ovaj tromjesečni dugi ljetni talas ipak je bio jedan od najtoplijih od kada se mjere temperature. Gotovo cijelo ljeto na kompletnom Balkanu bilo je teško i naporno za ljude, a pogubno za poljoprivredu.

Prema nekim izvještajima, gotovo da nije bilo nijednog dana da je zabilježena temperatura niža od 20 stepeni Celzijusa, u nekim dijelovima čak ni ispod 25 stepeni, a slično je i sa takozvanim “tropskim noćima”, odnosno zadržavanjem ovih temperatura i u kasnim večernjim satima.

0 Shares
Oznake
Copy link
Powered by Social Snap