Početna  /  Gaze vlastite zakone, a onda obmanjuju građane
Izdvajamo Teme i komentari

Gaze vlastite zakone, a onda obmanjuju građane

Nenad Stevandić

“Republika Srpska ostaje pri zakonima koje je donijela, zabrani djelovanja Suda i Tužilaštva BiH kao vanustavnih kategorija, jer nisu predviđeni da postoje. SIPA ne bih preporučio da djeluje i vjerujem da neće. Imam povjerenja u policiju Republike Srpske”.

Rekao je ovo 12. marta ove godine predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik, koga pomenute institucije potražuju zbog “napada na ustavni poredak BiH”.

Dvije akcije za sedam dana

Samo šest dana kasnije, SIPA je djelovala na teritoriji Srpske. Na području Banjaluke, Prnjavora i Gradiške provedena je međunarodna operativna akcija u kojoj su učestvovali pripadnici SIPA i MUP-a Srpske, a akciju je vodila Granična policija BiH. Nakon višečasovnog “muka”, iz MUP-a su se oglasili i minimalizovali ulogu SIPA u pomenutoj akciji, a prisustvo njenih pripadnika opravdali kao dio međunarodne akcije, a posebno je naglašeno da je operaciju rukovodila Granična policija.

Svega sedam dana nakon pomenute akcije, a 13 od samouvjerene izjave Dodika, SIPA u Banjaluci samostalno sprovodi akciju “Test” te pretresa dvije lokacije.

Umjesto da vrh Srpske prizna da se nedavno doneseni zakoni o zabrani djelovanja SIPA na teritoriji Srpske ne poštuju, predsjednik republičkog parlamenta Nenad Stevandić daje medijima izjavu u kojem zakon ne tumači po “slovu” već svom doživljaju istog.

“Ovakve akcije se trebaju potpuno razdvojiti od onoga što je Srpska usvojila kao odgovor na političku krizu u BiH i napad na tri njene najvažnije institucije. Ne smije se dozvoliti da političku krizu u BiH, koja je uzrokovana zloupotrebnom institucija koje su usmjerene protiv političkih lidera i institucija Vlade RS, predsjednika Republike, Narodne skupštine i njihovih rukovodilaca, zloupotrebe kriminalci na način da mogu slobodno da vrše krivična djela, a sve pozivajući se na zakone koji su usvojeni u parlamentu Srpske i kojima se zabranjuje rad SIPA i Suda BiH u Republici Srpskoj. Pa da kažu zbog toga što je Republika Srpska donijela zakone koje štite institucije i ličnosti mogu raditi šta žele. Da to zloupotrebe kriminalci, dileri droge, ubice, kako bih rekao razni kriminalci. Ne. Po tom pitanju MUP Republike Srpske je odgovorna organizacija i kao što reaguje na neku međunarodnu akciju, npr iz Austrije, tako će sarađivati i sa SIPA da se spriječe ubistva, pranje novca i vezano za drogu”, rekao je Stevandić za Nezavisne novine.

Vrijeđanje zdravog razuma

Dakle, dodaje dalje Stevandić, to treba potpuno odvojiti od toga gdje MUP RS ne dozvoljava političku zloupotrebu SIPA, Suda i Tužilaštva BiH jer radi po zakonima Republike Srpske.

“Kriminalci, lopovi, narko dileri neće biti zaštićeni i ne smije im se dozvoliti da koriste ovu krizu i da čine krivična djela”, dodao je Stevandić.

Tanja Topić (Foto: Siniša Pašalić)

Ono što je problematično za prvog čovjeka republičkog parlamenta jeste to što je naveo u pomenutoj izjavi nije navedeno u usvojenom zakonu, koji striktno zabranjuje djelovanje SIPA u Srpskoj, bez bilo kakvih navođenja izuzetaka.

Politička analitičarka Tanja Topić kaže za MojuHercegovinu kako Stevandićeva izjava istovremeno pokazuje kako nimalo ne haje za vladavinom prava ali i da nema problem da obmanjuje javnost.

“Mislim da su ovakve slobodne interpretacije zvaničnika pojedinih zakona, kad im i kako odgovara, potvrda da im nije do vladavine prava, kao i istovremeno vrijeđanje zdravog razuma. Kada to dođe od predsjednika najvišeg zakonodavnog tijela onda dobijemo javnu potvrdu samovolje kojoj su izlozeni kako građani tako i institucije”, kaže Topićeva za naš portal.

Crnadak zatražio Stevandićevu ostavku

Igor Crnadak (Foto: Moja Hercegovina)

Na Stevandićevo tumačenje zakona o SIPA reagovao je i potpredsjednik PDP-a i narodni poslanik Igor Crnadak.

“Nigdje ne piše da SIPA u određenim slučajevima može da radi u Republici Srpskoj, što znači da je Stevandić juče ponovo obmanuo javnost. Da se razumijemo, dobro je što se vlast zaustavila u svom ludilu i odustala od primjene ovog zakona, ali nije u redu da na taj način, direktno i brutalno, predsjednik Narodne skupštine, koji lično potpisuje zakon, laže svoj narod”, rekao je Crnadak.

Dodao je da bi u svakoj normalnoj državi, nakon ovakvog skandala, predsjednik skupštinskog parlamenta podnio ostavku.

Profesor ustavnog prava Milan Blagojević, u tekstu koji je objavio BN, navodi da “ništa bolje ne pokazuje i ne dokazuje koliko je Republika Srpska pretvorena u privatnu organizaciju Milorada Dodika, koja po svaku cijenu služi samo njegovim i interesima nekolicine pojedinaca kojima je okružen, do ponašanje jednog od tih pojedinaca, Nenada Stevandića predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske”.

– Ovdašnja vladajuća oligarhija, ona nekolicina, je pod dirigentskom palicom i samo zbog trenutnih potreba Milorada Dodika, upregla skupštinsku većinu (sa Stevandićem na čelu) da izglasa taj neustavni zakon koji je trenutno po volji i mjeri Dodika, i da u njemu propiše da je u Republici Srpskoj zabranjen rad SIPA, Tužilaštva BiH i Suda BiH, bez obzira na koja djela i koje pojedince je taj rad usmjeren – rekao je, između ostalog, Blagojević.

Blagojević kaže da će, kada jednom prođe sve ovo, a proći će, “usvajanje navedenog neustavnog zakona i ponašanje Nenada Stevandića tokom usvajanja tog zakona, kao i njegov pokušaj da djelimično reterira nakon toga, ostati zabilježeni kao tamna mrlja u istoriji parlamentarizma u Republici Srpskoj”.

Podsjećamo, Tužilaštvo vodi istragu protiv Dodika, Stevandića te premijera Srpske Radovana Viškovića zbog napada na ustavni poredak BiH, a sve zbog niza zakona koje su usvojene u Narodnoj skupštini a koji poništavaju institucije sa višeg nivoa vlasti. Imajući u vidu da se pomenuti nisu odazvali na saslušanje, određen im je jednomjesečni pritivor te raspisana unutrašnja potjernica. Prema trenutnim najavama, najvjerovatnije će biti raspisana i međunarodna potjernica.

0 Shares
Copy link
Powered by Social Snap