Izrazito nerazvijena opština Trnovo kojoj pripada dio Jahorine novac u budžetu obezbijeđuje i prodajom zemlje na ovoj olimpijskoj ljepotici. Odbornici SO Trnovo ranije su govorili o ucjenama OC “Jahorina” da im prodaju zemljište po cijeni od 300 KM, a koje su oni kasnije prodavali troduplo skuplje. Investitori na Jahorini su brojni političari, ali i privrednici bliski vlastima. Pridružili su im se i direktor Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske i parlamentarac Miroslav Vujićić, Siniša Berjan ambasador BiH u Kini, Aleksandar Majkalović advokat, te firme “NPL Project” i d.o.o Nekretnine Jahorina.
Piše: Sanja Vasković/Spin info
Opština Trnovo prodaje gore navedenim licima zemljište radi kompletiranja građevinske parcele na Jahorini, u skladu sa Izmjenom dijela Revizije Regulacionog plana “Sportsko- rekreaciono područje Jahorina na području opštine Trnovo”, objavljeno je u Službenom glasniku Republike Srpske. Površina zemljišta kojeg je opština Trnovo prodala direktoru Zavoda i njegovim saradnicima je 573 metara kvadartnih, a u budžet ove opštine na ime prodaje zemljišta biće uplaćeno 372.000 maraka.
Kompletiranjem građevinske parcele i eventualnom izgradnjom luksuznih apartmana novac koji ova lica, ali i druga mogu zaraditi na Jahorini višestruko je veći. Slične stvari već godinama dešavaju se na Jahorini, tačnije u onom dijelu kojim upravlja opština Pale.
Opozicioni odbornik u SO Pale Dušan Gazivoda za SPIN Info kaže da je prodaju zemljišta na Jahorini teško upratiti s obzirom da se najčešće prodaje neposrednom pogodbom, nakon čega slijedi kompletiranje građevinske parcele gdje se dobiju dodatni kvadrati, ili izmjene regulacioni planovi gdje se odobrava izgradnja dodatnih spratova što prodajom luksuznih apartmana postaje pozamašna cifra koju je ovakvim načinom izgradnje moguće zaraditi na Jahorini.
“Kako da se zna kolika je cijena kvadrata na Jahorini kada nema javne licitacije? Na posljednjoj javnoj licitaciji kada je u pitanju prodaja zemljišta ispod hotela Košuta, u blizini gondole Novak Đoković, jedan od placeva prodat je po cijeni od 1.100 KM po kvadratu, što je bilo ranije dok još lokacije na Jahorini i nisu bile toliko atraktivne, dakle, cijena je mogla samo rasti u međuvremenu”, kaže Dušan i dodaje da se učestalim naknadnim proširivanjem parcela i izmjenama regulacionih planova na neki način obmanjuju ljudi koji su učestovovali na licitaciji, jer oni da su u početnom stadijumu znali da će doći do proširivanja parcela i dodatne spratnosti bili bi spremni ponuditi više.
“Izmjene regulacionih planova su najveće prevare. Ti si dobio veći objekat i više prostora u smislu kvadrata i kada se to pomnoži sa cijenom to su ogromne cifre”, tvrdi Gazivoda.
Firma “NPL Project” sarađuje sa Zavodom za zapošljavanje
Da direktor Zavoda za zapošljavanje ne sarađuje dobro sa firmom “NPL Project” samo prilikom kupovine građevinskog zemljišta na Jahorini pokazuje i primjer ugovorenih poslova.
Naime, ova firma u vlasništvu Siniše Lubure iz Istočne Ilidže čiji su prihodi u 2021. iznosili skoro deset miliona, pobjednik je brojnih tendera koje je raspisala ova javna ustanova.
Tako je ova firma prošle godine zaključila ugovor vrijednosti 143.472 KM (bez PDV-a) za radove na rekonstrukciji potkrovlja u Centralnoj službi JU Zavoda za zapošljavanje u Palama. Za nabavku i ugradnju klima uređaja dobili su od Zavoda 15.380 KM (bez PDV-a). Za tekuće i investiciono održavanje poslovnih prostorija plaćeno im je 56.085 KM (bez PDV-a) u 2021, tako da je ova firma od Zavoda za zapošljavanje u protekle dvije godine dobila 214.937 KM bez, odnosno 251.476 KM sa PDV-om.
Siniša Berjan član je SNSD-a i ambasador BiH u Kini, dok izvori SPIN Info tvrde da je žena advokata Majkalovića zaposlena u Zavodu za zapošljavanje.
Nejednaka raspodjela sredstava za zapošljavanje pripravnika
U maju prošle godine portal Capital pisao je da je Zavod za zapošljavanje Republike Srpske većinu novca namjenjenog za zapošljavanje pripravnika sa visokom stručnom spremom podijelio načelnicima i gradonačelnicima koji pripadaju SNSD-u. Tako je, na primjer, opština Rogatica na čijem čelu je Milorad Jagodić kadar SNSD-a, dobila najveću podršku u smislu zapošljavanja 23 pripravnika, dok je matična opština direktora Zavoda, Istočna Ilidža, na čijem čelu je SDS-ov kadar dobila sredstva za svega jednog pripravnika.
Urbicid i ekocid na Jahorini
O problemima koji prate ekspanziju izgradnje na Jahorini pričalo se i ranije, ali ništa nije urađeno u smislu regulacije izgradnje. Odbornika u SO Pale pitali smo šta ova opština dobija prodajom zemljišta na Jahorini, odnosno šta od ove izgradnje imaju građani Pala.
“Što se tiče opštine, Pale imaju kratkoročnu korist od prodaje zemljišta i od rente i uređenja koje naplate, ali to na nekom dugoročnom planu pravi samo štetu opštini u smislu uništavanja planine. Dugoročni cilj opštine trebalo bi da bude to da baza regionalnog turističkog kompleksa bude na Palama, da se pravi gondola Pale – Jahorina s obzirom da Pale već imaju postojeću infrastrukturu, a oni umjesto toga prave na Jahorini novi grad, a on nema šanse da bude ispraćen adekvatnom infrastrukturom jer već sada postoji problem neriješene kanalizacije i zagađivanja izvorišta. Pa ni sama ‘Dvorišta’ koja se grade nemaju kanalizacionu mrežu, prave se izolovane septičke jame što je neprihvatljivo”, zaključuje odbornik Gazivoda.
Koliko god platili plac na Jahorini, oni koji mogu da ga kupe, zarada na njemu izgradnjom luksuznih apartmana je višestruka, a građani Grada Istočno Sarajevo od posjete Jahorini imaju visoke cijene parkinga, doduše i akciju koju je omogućio Olimpijski centar Jahorina pod nazivom “Ljetna oaza za građane Istočnog Sarajeva, 5. 9. 2023. uživajte u svim atrakcijama potpuno besplatno”.
Izvor: Spin info