Početna  /  Stanivuković ne može, SNSD neće: Banja Luka u 2025. bez ikakvog plana
Izdvajamo Teme i komentari

Stanivuković ne može, SNSD neće: Banja Luka u 2025. bez ikakvog plana

Stara godina je završila, nova je počela, a skupštinska većina u Banjoj Luci i dalje ne postoji i niko nema odgovor na pitanje kada će lokalna vlast biti formirana. PDP ne može do većine bez SNSD-a, a SNSD ne želi u vlast, pogotovo ne sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem. Cijenu takvog „poslovanja“ će, kao i uvijek, platiti građani.

S obzirom na to da Skupština Grada nije konstituisana, rebalans budžeta za prethodnu godinu nije ni usvojen, a ni sve vile koje lutaju po šumama Republike Srpske ne znaju kada će odbornici razmatrati najprije Nacrt, a potom i Prijedlog budžeta Grada za ovu godinu. Dok se to ne desi Banja Luka će, kao i prije četiri godine, morati ići u – privremeno finansiranje.

Privremeno finansiranje može da traje tri mjeseca. Socijalna davanja će u prva dva mjeseca moći nesmetano da se isplaćuju, ali treći mjesec to neće biti moguće. Za prvi kvartal je moguće potrošiti maksimalno onoliko para koliko je potrošeno u istom periodu prošle godine. Besplatan javni prijevoz će takođe biti pod znakom pitanja. Čak i neke stvari koje su „sad pa sad“ neophodne, poput čišćenja snijega i odvoza smeća, mogle bi da predstavljaju jednačinu bez rješenja.

Savez nezavisnih socijaldemokrata ostaje pri stavu da neće formirati većinu i da će u naredne četiri godine djelovati opoziciono u Skupštini Grada. Odgovornost, kažu u ovoj stranci, pripada gradonačelniku Drašku Stanivukoviću i onima koji su ga podržali.

„Sve ono što smatramo da je loše za građane, poput poskupljenja vode, grijanja i odvoza smeća, neće dobiti našu podršku. Za dobre odluke ćemo uvijek glasati. Ali, u ovom trenutku o budžetu za narednu godinu treba da razmišlja gradonačelnik. Sve političke partije koje su podržale Stanivukovića, pa taman to bili i koalicioni partneri SNSD-a, treba da snose odgovornost za funkcionisanje Skupštine grada“, kazao je bivši predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković.

Slično finansijsko nevrijeme pogodilo je Banju Luku i prije četiri godine. I tada je na snazi bilo privremeno finansiranje, jer većina predvođena SNSD-om i gradska uprava na čelu sa Draškom Stanivukovićem nije htjela, nije umjela ili nije željela da nađe bar kompromis ako već nisu mogli naći zajednički jezik. Stanivuković je prije četiri godine bio jasan: ili će odbornici usvojiti budžet ili će grad biti blokiran. Takvih oštrih ultimatuma ove godine naprosto nema.

Zakon o budžetskom sistemu Republike Srpske je više nego jasan. U slučaju da budžet ne bude usvojen prije početka naredne fiskalne godine, Narodna skupština, skupština opštine ili grada, odnosno nadležni organ donose odluku o privremenom finansiranju. Ta odluka najduže može da traje od 1. januara do 30. juna tekuće fiskalne godine.

„Ukoliko ova odluka ne bude donesena do isteka tekuće fiskalne godine, 1. januara naredne fiskalne godine na snagu stupa privremeno finansiranje prvog kvartala tekuće godine, u visini jedne četvrtine budžeta usvojenog za prethodnu fiskalnu godinu. Privremeno finansiranje vrši se najviše do visine ukupnih budžetskih prihoda ostvarenih u istom periodu prethodne fiskalne godine, umanjenih za primljene grantove u tom periodu“, navodi se u ovom aktu.

Drugim riječima, novac se može trošiti samo na obaveze koje su bitne za funkcionisanje grada i njenih službi, kao što su plate radnicima i izmirivanje tekućih troškova. U te tekuće troškove su uključene i obaveze po kreditima koji su već uzeti, ali neće biti moguća nova zaduživanja. Sa druge strane, ne mogu se praviti nikakvi planovi za nove investicije, niti se one mogu realizovati. Ako negdje treba graditi novi vodovod, to neće biti moguće dok se ne odobri budžet.

„Nadam se da će uskoro doći do formiranja većine i da će skupština biti konstituisana. Imamo dogovorenu saradnju na relaciji SP-DEMOS i US i čekamo partnere iz SNSD-a. Nadam se da će koalicija zajedno sa Sašom Čudićem imati predsjednika Skupština grada i da ćemo kontrolisati rad gradonačelnika, kao što se nadam da će svi problemi brzo biti iza nas“, rekao je za MojuHercegovinu odbornik SP- u banjalučkom parlamentu Nikola Vukčević.

Odbornik Narodnog fronta Dijana Ješić smatra kako Banja Luka ne pamti ovakva politička prepucavanja. Gradonačelnik, dodaje ona, ne može da ima skupštinsku većinu, a SNSD neće da je forrmira iz samo njima poznatih razloga.

„I dok se ne definiše većina, sjednica neće biti zakazana i Grad neće normalno funkcionisati. Ko je kriv? Kao i u protekle četiri godine – i jedni i drugi, jer su i jedni i drugi pobjednici izbora – jedni za nivo gradonačelnika, drugi za nivo skupštine. I na tome je sve stalo. Očekujem da će ipak jedna strana uskoro uspjeti napraviti većinu, jer trenutna situacija ne odgovara nikome i ne vodi ničemu“, kazala je Ješić.

Jedan rebalans budžeta, podsjeća ona, trebao je biti usvojen još u aprilu, ali ga niko nije stavio na dnevni red. Gradonačelnik ga nije predložio, jer je uz njega morao da predloži i pregled dugovanja iz 2023. godine. Drugi rebalans je trebao biti krajem godine i on bi pokazao kakvo je stanje u budžetu za 2024. godinu.

„Iako nas gradonačelnik ubjeđuje da je budžet stabilan, informacije sa terena to ne pokazuju. Mnogi dobavljači se žale da im je Grad dužan. Ali, kako nema skupštine, nema ni tog rebalansa, niti možemo znati na šta je novac potrošen, a da nije potrošen na ono što je planirano budžetom. Ne znamo koliki je tačno deficit u budžetu, a u javnosti se pojavila informacija da je deficit preko deset miliona maraka“, kazala je Ješić.

Naša sagovornica ističe kako Banja Luka nije dobila ni budžet za 2025. godinu, pa ostaje samo privremeno finansiranje. Tako je Stanivuković ušao i u prethodni mandat prije četiri godine.

„To nije preveliki problem, jer privremeno finansiranje znači da ćete moći sve isplaćivati u iznosu definisanom u prethodnom budžetu, ali nema jedino kapitalnih investicija i novih projekata. Plate radnicima, socijalna davanja i vraćanje rata kredita nisu upitni“, kazala je ona.

Ali, problem je, tvrdi Ješić, što u gradu ne funkcionišu neke obične stvari poput čišćenja snijega i odvoza smeća. Štab za vanredne situacije sastao se tek treći dan padavina iako su one najavljivane danima ranije. Gradske vlasti nisu na vrijeme reagovale.

„Čak ni danas, deset dana nakon početka padavina, mnoge ulice nisu očišćene, o trotoarima da ne govorimo. Svuda je led. Smeće se ne odvozi danima i imamo deponije po cijelom gradu. Ono što je poražavajuće je to što niko iz Gradske uprave nije rekao zašto je to tako. Stalno nas uvjeravaju da je sve u redu. Ukoliko i postoje ‘šumovi’ između Grada i Čistoće, to nas ne treba da zanima. Građani uredno plaćaju odvoz smeća i nisu zaslužili ovako bahat odnos i Grada i Čistoće. Ako je istina da je Grad dužan Čistoći, onda se treba utvrditi na šta je potrošen novac namijenjen za zimsku službu i za čišćenje javnih površina“, istakla je Dijana Ješić.

Obol svim ovim temama dao je i bivši gradonačelnik Banje Luke i odbornik Pokreta „Svojim putem“ u lokalnom parlamentu Igor Radojičić koji je u nekoliko navrata kritikovao bivšu stranku i bivše partijske kolege.

„U 2025. godinu Banja Luka ulazi bez konstituisane Skupštine Grada. Nemamo budžet, te nijednog usvojenog godišnjeg plana – za održavanje saobraćajnica, komunalnu potrošnju, kulturu, sportske klubove i manifestacije. Gomila se smeće, a snijeg nije očišćen“, napisao je Radojičić na društvenim mrežama.

0 Shares
Copy link
Powered by Social Snap