Вративши се на Земљу из Космоса, схватио сам колико је она за нас драгоцјена. Јер тек из Космоса видите колико је загађена наша планета. Свуда видите пожаре: у Сибиру, Калифорнији, чак и у Африци. Видите прљава мора, разливене нафтне мрље, те колико је Гибралтарски мореуз затрпан пластиком и смећем. Затим, како се жуте ријеке, прљаве од канализације, уливају у океане и прљају њихову плаву воду. А ми на Земљи не размишљамо о томе и прихватамо све то што стварамо као нешто нормално, а није нормално јер ћемо тако уништити Земљу, значи и наш живот на њој. Послије тог погледа одозго, ја се на Земљи бојим и један папирић да бацим. И у ве-цеу не могу да не помислим гдје то одлази. Јер сам из Космоса видио колико ми прљамо Земљу ̶ искрено је испричао Требињцима руски космонаут Александар Михајлович Самокутјаев, а приликом дружења поводом Међународног дана полијетања првог човјека у Космос, уприличеног данас (23.маја) у галерији Музеја Херцеговине.
„Земља је огроман свемирски брод и ми смо сви на њему космонаути“
[mhc_antrfile naslov=””]
А.М.Самокутјаев рођен је 13.марта 1970 у руском граду Пенза. Од 1992. је дипломирани војни пилот. Маја 2003. постао је члан Центра за припрему космонаута Ј.А.Гагарин. Први лет у Космос имао је 2011. на броду СОЈУЗ чији је командир био. 2014. Је био на челу експедиције која је провела пола године у орбити и обавила више од 50 експеримената. Имао је и излазак у отворени Космос у трајању од 3 часа и 41 минуту. Укупно је провео у Космосу 331 дан, 11 часова и 23 минуте. Носилац је награде Хероја Руске Федерације и Пилота-космонаута Руске Федерације 2012. године, те Ордена за заслуге према Отаџбини 2016. године. Почасни је грађанин града Пенза.
Његов долазак су омогућили: Културно информативни центар Града Москва, Центар руског језика и културе Возрожденије, Град Требиње, уз подршку управе Града Москва. [/mhc_antrfile]
Чувајте Земљу. Земља је огроман свемирски брод и ми смо сви на њему космонаути. Можда нам се разликују скафандери, али ми сви заједно морамо да се боримо за Земљу. Јер је то и борба за наш опстанак на њој“, истакао је овај Херој Руске Федерације.
Самокутјаев је потом занимљиво причао о искуству у Међународној свемирској станици, чија једна половина припада Русима, а друга половина Американцима . Истакао је да у Космосу те подјеле нема, да су тамо сви другови и све заједно раде. Показао је Требињцима и видео запис који је лично направио приликом изласка у отворени Космос.
Сазнали смо зашто им послије Космоса предстоји дужи карантин, који зависи од дужине боравка. Зато што, како рече, Земља неће да их прими назад. Као и да се још јасно не зна шта им се тачно деси, али може да се каже да је крв „ишчезла“ из крвног система и треба поново да се врати у њега – а она то, просто, не жели.
„Сви космонаути су вјерујући“
Искрено је то признао замјеник команданта корпуса космонаута . И са осмијехом је испричао детаљ из свог сусрета са једним космонаутом прије 20-ак година. Да га је прво упитао вјерује ли у Бога? Да је тај космонаут одговорио мало неодређено, али потврдно. А он, као млади пилот, наставио је да пита: “А јесте ли видјели Бога тамо?“ Самокутјаев је с осмијехом поновио његов одговор јер је то, како рече, став свих космонаута: „Нисам видио Бога, али сам свуда видио његове трагове“.