Početna  /  Trebinje: Novi zakon donosi potpunu zaštitu prijavitelja korupcije u RS
Hercegovina Trebinje

Trebinje: Novi zakon donosi potpunu zaštitu prijavitelja korupcije u RS

TREBINjE – „Zakon o zaštiti lica koji prijavljuju korupciju u Republici Srpskoj, koji je trenutno u fazi javnih rasprava, predviđa internu i eksternu zaštitu prijavitelja korupcije. Internu zaštitu bi trebalo da pruži rukovodilac subjekta kod koga je došlo do povrede ili ugrožavanja prijavitelja korupcije ili sa njim povezanih lica, dok sistem eksterne zaštite treba da pružaju sudovi u RS”, pojasnila je pomoćnica ministra pravde RS Jelena Vukadinović na danas održanoj javnoj raspravi o ovom zakonu u Trebinju.

javna_rasprava
Foto: Moja Hercegovina

Vukadinović je kazala da je ovo prvi zakon u Republici Srpskoj koji se na ovaj način bavi zaštitom lica koja prijavljuju korupciju i prvi u BiH koji predviđa zaštitu zviždača i u privatnom sektoru, a ne samo u javnom.

Prema njenim riječima, zakon bi u konačnici trebao u potpunosti da zaštiti prijavitelje korupcije, a teret dokazivanja bi novim zakonom prešao na tuženog. Dosadašnje zamjerke su se, kaže Vukadinović, odnosile na nepostojanje posebnog organa koji bi se bavio dodjeljivanjem statusa uzbunjivača.

Jelena Vukadinović (Foto: Moja Hercegovina)
Jelena Vukadinović (Foto: Moja Hercegovina)

“Regulisali smo da se za pitanja koja nisu predviđena ovim zakonom primjenjuju odredbe Zakona o parničnom postupku. U ovom zakonu smo predvidjeli izuzetak u pogledu tereta dokazivanja, tako da je teret dokazivanja prešao na tuženog, odgovorno lice koje ugrožava ili povređuje prava prijavitelja korupcije. Dakle, na njemu je da dokaže objektivnu opravdanost i cjelishodnost postupka koji se tretira kao štetna posljedica. Na prijavitelju korupcije je to da učini vjerovatnim da je njegova povreda prava u uzročno-posljedičnoj vezi sa prijavom korupcije. Takođe, jedno odstupanje od Zakona o paričnom postupku ogleda se u nadležnosti suda koji pruža zaštitu, a to je prema mjestu prebivališta i boravišta prijavitelja korupcije ili mjesta gdje je nastala štetna posljedica“, kazala je Vukadinović novinarima.

Pojasnila je da Zakon predviđa zaštitu dvije kategorije lica. Jedna kategorija lica su oni koji već trpe štetne posljedice zbog određenih oblika korupcije i u čijem je interesu da se ta korupcija sankcioniše, dok su drugi oni koji su društveno odgovorni, koje ta korupcija direktno ne pogađa, ali koji žele da ukažu na nepravilnosti.

Te ljude treba ohrabriti i zaštititi, kako bi bez posljedica i dalje mogli da prijavljuju korupciju“, kazala je Vukadinović.

Pitanje zloupotrebe prilikom prijavljivanja korupcije, kaže, nije još uvijek dovoljno definisano i o tome tek treba da se diskutuje na javnim raspravama.

U ministarstvu se nadaju da će sudski sistem zaštite uzbunjivača biti najefikasniji, te napominju da su se prilikom izrade Nacrta zakona rukovodili evropskim i svjetskim primjerima.

U fazi spremanja prednacrta zakona učestvovali su republički organi, nevladin sektor, organizacije civilnog društva, te zainteresovana fizička i pravna lica, a rješenja su ugrađena u tekst Nacrta koji je usvojila Narodna skupština Republike Srpske.

Saša Pešikan iz Omladinskog centra u Trebinju, koji je liderska organizacija sektora za zaštitu zviždača ispred mreže Akaunt, kazao je da je zaštita zviždača bitan preduslov za dalju borbu protiv korupcije.

Saša pešikan (Foto: Moja Hercegovina)
Saša pešikan (Foto: Moja Hercegovina)

„Ovo je prvi ovakav zakon na nivou RS. Do sada je postojao samo jedan za zaštitu lica koji prijavljuju korupciju u institucijama BiH. Akaunt mreža je od samog početka uključena u sve faze nastanka ovog zakona. Mi smo do sada podnijeli 30 amandmana na ovaj Nacrt i do sada je 20 naših prijedloga uvršteno. Treba obratiti pažnju na dobru namjeru prijavitelja korupcije i vidjeti šta ćemo sa tim zloupotrebama. Ljudi najčešće ne prijavljuju korupciju zato što nemaju nikakvu zaštitu, jer do sada nije postojao zakon koji ih je štitio“, kazao je Pešikan.

Napomenuo je da je Akaunt mreža u protekloj godini zaprimila 37 prijava korupcije, od čega su četiri bile sa područja Hercegovine, ali nije precizirao o kojim se konkretno prijavama radi.

Foto: Moja Hercegovina
Foto: Moja Hercegovina

Javne rasprave o Nacrtu zakona o zaštiti lica koji prijavljuju korupciju u Republici Srpskoj održaće se narednih dana u Istočnom Sarajevu i Bijeljini, a prva javna rasprava je već održana u Banjoj Luci. Javne rasprave organizuje Ministarstvo pravde RS uz podršku Misije OSCE-a u BiH.

Oni koji nisu u prilici da prisustvuju javnim raspravama, poručili su iz ministarstva, mogu pismenim putem da upute svoje prijedloge na adresu ministarstva.

Nikolija Bjelica

123 Shares
Copy link
Powered by Social Snap