Večeras svečano otvaranje ”11. Međunarodnog festivala animiranog filma” u Trebinju

Jedanaesto izdanje ”Međunarodnog festivala animiranog filma” održaće se istovremeno u Trebinju i Banjaluci, a svečano otvaranje u Trebinju biće upriličeno večeras, u 20 časova, u bioskopskoj sali Kulturnog centra Trebinje. Festival traje do 28. oktobra, a publika će imati priliku da u tri takmičarska dana u večernjem programu te jednom takmičarskom danu dječijeg animiranog filma, ukupno pogleda 61 kratki i srednjemetražni animirani film. Takođe, večeras  će nakon svečanog otvaranja van konkurencije biti prikazano 12 filmova. Ulaz na sve projekcije je besplatan. 

U Trebinju će se večeras, u 20 časova, u bioskopskoj sali Kulturnog centra Trebinje, svečano otvoriti ”11. Međunarodni festival animiranog filma”, koji će se ove godine istovremeno upriličiti u Banjaluci i Trebinju. U četiri dana, koliko će festival trajati, trebinjska publika imaće priliku vidjeti 61 film u takmičarskoj konkurenciji, podijeljenih u večernji program i program za djecu, a večeras će van konkurencije biti prikazano 12 filmova.

Internet magazin ”Moja Hercegovina” donosi kompletan program festivala:

Program za otvaranje  – SPECIJALNI PROGRAM ZA TREBINJE (Filmovi van takmičarske konkurencije)  Trajanje: 103 minuta

  24.oktobar u 20 časova

JEŽEVA KUĆICA – 10'00”

LJEPOTA/BEAUTY – 9'49”

TRKA/THE RACE – 15'06”

JAKO USAMLJENI PIJETAO / VERY LONELY COCK – 5'44”

VOŽNJA/ DRIVING – 3'51”

NILSKI KONJI/HIPOPOTAMY – 12'00”

MARK LOTERMAN: HAPY – 06'36”

JESENJE LIŠĆE/AUTUMN LEAVES – 10'30”

CRNA TRAKA / BLECK TAPE – 3'07”

DJI.SMRT NIJE USPJELA- 03'56”

AŽDAJA – 12'00” (BL 2017)

PERIFERIJA/PERIPHERIJA – 12'20”

 

Takmičarski program 1.                                          Trajanje: 59'28” 

  1. oktobar u 20 časova

Embraced – Etreintes  Justine Vuylsteker       Francuska/Kanada          2018    5'26”

Flowing through Wonder – Le Jour extraordinaire     Joanna Lurie    Francuska 2018    14'00

Catastrophe     Jamille van Wijngaarden        Holandija     2017    2'15”

KL       William Henne & Yann Bonnin          Belgija           2017    3'30”

A blink of an eye – Augenblicke         Kiana Naghshineh       Njemačka         2018    3'55”

Mermaids and Rhinos – Sellők és Rinocéroszo           Viktoria Traub Mađarska          2017    15'33”

The Tasmanian Tiger  – Le Tigre de Tasmanie            Vergine Keaton           Francuska    13'19”

Road to prohibition   Javier Murciano           Španija   2018    2'50”

 

Takmičarski program 2.                                             Trajanje:100'87”

  26. oktobar u 20 časova

Eden    Julie Caty        Francuska    5'20”

RERUNS        Rosto   Holandija/Francuska/Belgija          2018    14'15”

UNTRAVEL – NEPUTOVANJA     Ana Nedeljković, Nikola Majdak Jr. Srbija/Slovačka   2018     9'20”

A New Day – Nowy Dzień     Katarzyna Pieróg        Poljska    7'15”

Cyclists – Biciklisti      Veljko Popović           Hrvatska     7'20”

An Island Rory Byrne     Irska    12'51”

The Princess Bal – Le Bal des princesses        Nicolas Bianco-Levrin            Francuska/Tajvan   2'43”

Carlotta’s Face            Valentin Riedl    Njemačka      5'00”

GRAFFITI      Rick Niebe      Italija   1'00”

In our skin       Rosa Beiroa     Velika Britanija   3'55”

Sowing – Säen   Maryna Miliushchanka     Njemačka   7'24”

Squaring the circle  – Kwadratura koła           Karolina Specht    Poljska    4'50”

The Fall – La Chute     Boris Labbé  Francuska   14'22”

39 Weeks 6 Days – 39 týždňov, 6 dní    Joanna Kozuch, Boris Šima  Slovačka  7'52”

Takmičarski program 3.                                                   Trajanje:  104'2”

 27.oktobar u 20 časova

Technement Branko Farac Hrvatska    11'50”

Pulse Sarah Forest Cécile Floucat, Pauline Javelot, Juliette Gales, Thibaut Wambre, Kevin De Garidel  Francuska

32-Rbit           Victor Orozco Ramirez   Njemačka/Meksiko      2018    7'45”

5 years after the war / 5 ans après la guerre   Samuel Albaric, Martin Wiklund & Ulysse Lefort   Francuska   16'39”

Colaholic         Marcin Podolec  Poljska   11'01”

Dubioza kolektiv: Reality       Toni Huml    BiH/Danska    4'20”

Cabin Pressure    Matthew Lee   Velika Britanija  3'15”

Bless You! – Na zdrowie!       Paulina Ziółkowska  Poljska    4'45”

Fifi Fatale        Mária Kralovič     Slovačka  13'47”

Gone With the Rain – Prošlo je s kišom          Siniša Ercegovac Hrvatska  14'11”

REM   Artur Hanaj   Poljska 3'00”

The First Thunder – Perviy Grom        Anastasia Melikhova Rusija   5'00”

Sound  Laureline Paul-Constant, Hugo Caby, Aurélien Issadi, Paco Dutoit   Francuska  4'09”

 

Takmičarski program 4.                                                  Trajanje 108’ 15”

28.oktobar u 20 časova

The Basket – Tokri     [email protected]   Indija   15'00”

The Elephants Will Be Happy – Les Éléphants Seront Contents        Lucas Roussel, Charlotte Brun, Loïc Frimat, Vincent Labis, Adrien Lannoy, Alice Lepoutre  Francuska  6'57”

Creation of a Nation – Kreacija Nacije      Goran Fazil  BiH    7'55”

Cadavre exquis     Stephanie Lansaque and Francois Leroy  Francuska 12'50”

The Fox – روﺑﺎه    Sadegh Javadi Nikjeh Iran  9'44”

Euthanasia – Eutanazija      Joško Marušić   Hrvatska  5'00”

Delectable you – Belle à croquer    Axel Courtière   Francuska   15'00”

Flimflam          Marko Belić  Hrvatska  8'00”

Mirror – Miraila      ARMINTXE ANIMAZIO TALDEA (kolektiv)  Španija    6'28”

Incarnation –  Wcielenie       Barbara Rupik  Poljska  4'45”

Nezot  Francuska    5'50”

The ditch – Areka        Atxur Animazio Taldea (Coordinator: Bego Vicario)  Španija6'35”

The Bolt Connection  Nicolas Lebas, Claire Cartier, Mathilde Dourdy, Thibault Grunenberger, Maurine Lecerf, Shih-Hui Pan Francuska  6'51”

 

Dječiji takmičarski program          Trajanje:  71'59”

  25.oktobar u 12 časova

Kolya and Old Ladies – Kolya I starushki      Anna Yudina  Rusija   6’29”

My Grandpa is Hiding – Mon papi s’est caché       Anne Huynh   Francuska 7'11”

A light in the night – Une lumière dans la nuit       Marie Grymonpré, Adrien Verbeck  Francuska   2'04”

The Hunt – La Chasse    Alexey Alexeev    Francuska   5'36”

Echo    Boriša Simović, Kosta Rakićević   Srbija   7'35”

Basilisk – Vasilisk        Vera Pozdeeva    Rusija   6'05”

Coco's Day – Kokosha            Tatiana Moshkova  Rusija  4'20”

A Bit Lost       Helene Ducrocq    Francuska   5'12”

Blanket Tale – Skazka pro odeialo      Maria Kuzmenko  Rusija  3'29”

Krasnoludki    Roman Burmakov   Bjelorusija    4'49”

Red Apple – Crvena jabučica  Ana Horvat  Hrvatska   8'03”

Five minutes to sea –  Пять минут до моря   Natalia Mirzoyan  Rusija  7'12”

Sombryuk – Biryuk     Polina Fyodorova  Rusija 5'14”

Ove godine za učešće na ”Međunarodnom festivalu animiranog filma” prijavljeno je ukupno 517 filmova iz 39 zemalja  a selekciona komisija Festivala odabrala je 48 animiranih filmova u glavni takmičarski program i 13 u dječiji takmičarski program. Četvrtak je dječiji dan, a program počinje u 12 časova, dok će se filmovi u glavnom takmičarskom programu prikazivati u 20 časova.

Održavanje Festivala podržali su Ministarstvo kulture i prosvjete RS, Udruženje filmskih radnika BiH iz Sarajeva i Kancelarija specijalnog predstavnika EU u BiH.

Za sve projekcije ulaz je besplatan.

Igor Svrdlin

 

 

Autor