Početna  /  Građani mogu da potraže pomoć u sporovima sa osiguravajućim kućama
Republika Srpska

Građani mogu da potraže pomoć u sporovima sa osiguravajućim kućama

BANJAUKA – Oštećeni korisnici u sporu sa osiguravajućim kućama svoja prava mogu zatražiti i ostvariti pred Ombudsmanom u osiguranju koji im omogućava da se na brz i ekonomičan način, tačnije, besplatno, dogovore i problem riješe van suda.

Korisnici su zaštićeni nizom propisa koji direktno i indirektno utiču na ostvarenje prava, a ombudsman je uspostavljen sa ciljem da omogući vansudsko razrješenje sporova i nesuglasica iz i povezanih sa ugovorom o osiguranju.

Ovi problemi nastaju između društva za osiguranje (Zaštitnog fonda Republike Srpske), sa jedne, i ugovarača osiguranja, osiguranika, korisnika osiguranja i trećeg oštećenog lica, sa druge strane, objasnila je Danijela Radonić, na predavanju “Ombudsman u osiguranju” održanom juče u Banjaluci.

Dodaje da građani vrlo često ni ne znaju da mogu potražiti pomoć i rješenje za sporove u osiguranju. Radonić kaže da u postupku po prigovorima osiguranika, korisnika osiguranja i trećih oštećenih lica Ombudsman razmatra usaglašenost postupanja društava za osiguranje sa standardima i dobrim praksama u osiguranju, zatim sa kodeksom poslovne etike društava za osiguranje, te posreduje između strana u sporu s ciljem postizanja sporazuma o vansudskom poravnanju .

“Ombudsman vodi vansudski postupak kojem je cilj da se razriješi spor ili nesuglasica nastala iz ugovora o osiguranju zaključenog na teritoriji Republike Srpske, na način da posreduje između strana u sporu u cilju postizanja sporazuma o vansudskom poravnanju i donosi odluke i preporuke. Prigovor se razmatra uzimajući u obzir sve okolnosti slučaja, a ombudsman uzima u obzir odgovarajući zakon, standarde i dobre prakse u osiguranju, kao i kodeks poslovne etike”, objašnjava Radonić.

Nakon ispitivanja činjenica i okolnosti postupanja društva sa aspekta primjene kodeksa, relevantnih propisa i dobre prakse u osiguranju, ombudsman može donijeti pisanu preporuku, ako utvrdi da je društvo prekršilo kodeks, standarde i dobre prakse u osiguranju.

“Takođe, može se donijeti prijedlog za posredovanje (medijaciju), u slučajevima kada nije utvrđeno kršenje kodeksa, standarda i dobre prakse u osiguranju, a ocijeni da postoji razumna mogućnost da se spor razriješi posredovanjem ombudsmana. Ombudsman može donositi i odluke o neprihvatanju prigovora, o obustavljanju postupka, kao i o posredovanju radi razrješenja spora”, kaže Radonić.

Pravila i pravilnike koja se odnose na rad Ombudsmana u osiguranju donosi Agencija za osiguranje RS, ali je ombudsman u svom radu nezavisan od agencije i u postupcima koje vodi ne djeluje kao zastupnik agencije.

Zaštita korisnika usluga osiguranja obezbjeđena je nizom propisa (zakona i podzakonskih akata) od kojih neki imaju direktan, a drugi indirektan (posredan) uticaj na ostvarivanje prava korisnika usluga. Propisi koji imaju direktan uticaj na ostvarivanje prava korisnika usluga osiguranja su Zakon o društvima za osiguranje, Zakon o zastupanju u osiguranju i posredovanju u osiguranju i reosiguranju, Zakon o obligacionim odnosima – dio za osiguranje, Zakon o obaveznim osiguranjima u saobraćaju, Kodeks poslovne etike društava za osiguranje u Republici Srpskoj, Pravilnik o ombudsmanu u osiguranju u Republici Srpskoj, Pravilnik o postupanju društava za osiguranje u vezi sa pritužbama.

0 Shares
Copy link
Powered by Social Snap