Početna  /  Trebinje: Izjednačiti prava svih osoba sa invaliditetom – u suprotnom tužba RS
Hercegovina Trebinje

Trebinje: Izjednačiti prava svih osoba sa invaliditetom – u suprotnom tužba RS

TREBINjE – Centar za koordinaciju i podršku lica sa invaliditetom istočne Hercegovine uputiće inicijativu nadležnim državnim institucijama za izmjenu zakona kojim bi se izjednačila prava svih osoba sa invaliditetom, bez obzira na uzrok nastanka invaliditeta.

Ovo je saopšteno nakon današnjeg sastanka Foruma za borbu protiv diskriminacije koji je održan u Trebinju.

Iz Centra su naveli da je nedopustiva zakonska diskriminacija koja je u suprotnosti sa Zakonom o zabrani diskriminacije. Naime, smatraju da civilni invalidi u ostvarenju svojih prava moraju biti izjednačeni sa ratnim vojnim invalidima. Kako su kazali, ukoliko njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni, tužiće Republiku Srpsku.

Branimir Tamindžija, predsjednik Centra za koordinaciju i podršku lica sa invaliditetom istočne Hercegovine, podsjeća na to da je BiH 2010. godine ratifikovala UN konvenciju prava osoba s ivaliditetetom i usvojila EU standarde koji se tiču osoba sa invaliditetom, po kojima uzrok invalidnosti nije bitan za određivanje prava na zaštitu i naknade.

„Ipak, i nakon toliko godina sistemska diskriminacija je i dalje prisutna. Republika Srpska je jedina u Evropi u kojoj zkonom nije regulisana invalidnina i beneficije za civilne invalide. Ovo je očit vid diskriminacije lica sa invaliditetom i diskriminatorski kriterijumi države koja je izradila prednacrt Strategije za izjednačavanje mogućnosti za osobe sa invaliditetom. Ovim se stvaraju dva paralelna sistema prava koja se dodjeljuju na osnovu statusa korisnika, a ne po osnovu stepena njihovih potreba. Okolnosti nastanka invaliditeta nisu iste, ali osobe sa invaliditetom trebaju biti jednake“, pojasnio je Tamindžija.

Smatra da osnovica naknada na primanja za sve osobe sa invaliditetom mora biti jednaka, ali da se ratnim vojnim invalidima određeni dodatak može isplaćivati kroz borački dodatak.

„U FBiH osoba sa invaliditetom čiji je stepen invalidnosti 100 posto dobija invalidninu od oko 400 KM, dok ratni vojni invalid s istim procentom invaliditeta u oba entiteta dobija naknadu od oko 1.845 maraka. Pravo na invalidninu imaju samo civilni invalidi sa 90 ili 100 posto invaliditeta, dok oni čiji je invaliditet do 60 posto nemaju pravo na invalidninu“, ističe Tamindžija.

Mišo Mijanović, predsjednik Saveza invalida rada Trebinje saglasan je sa idejom da sve osobe sa invaliditetom moraju imati jednake osnovice za naknade.

“Invalidi rada koji su imali određeno oštećenje do 20o0. godine nastavili su i dalje da primaju neke manje naknade, a invalidi poslije 2000. godine nemaju nikakvu naknadu. Ovoj populaciji država je okrenula leđa. Mi smo našim institucijama godinama pisali dopise i slali inicijtive, ali bezuspješno”, kaže Mijanović.

Sastanku su prisustvovali predstavnici udruženja osoba s invaliditetom, roditelja djece sa posebenim potrebama, Centra za socijalni rad Trebinje, besplatne pravne pomoći i Crvenog krsta Trebinje.

Nikolija Bjelica

0 Shares
Copy link
Powered by Social Snap